Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe wytyczne postępowania w alergii

Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.11.2017
 
 
Nowe wytyczne postępowania w sezonowych alergiach objawiających się zapaleniem błony śluzowej nosa (SAR) u młodzieży i dorosłych, zmieniają strategie leczenia alergii w początkowej fazie.
Nowe wytyczne zostały opublikowane na początku listopada w Annals of Allergy, Asthma & Immunology.
Poprzednie wytyczne były wydane w 2008 r. przez Amerykańską Akademię Alergii, Astmy i Immunologii, American College of Allergy, Asthma & Immunology oraz Wspólną Radę ds. Alergii, Astmy i Immunologii.

Wytyczne jednoznacznie rekomendują stosowanie w początkowej fazie alergii u pacjentów w wieku 12 lat i starszych z objawami ze strony nosowej SAR leków kortykoseroidowych, a nie tylko doustnie leków antyhistaminowych. Należy pamiętać, że terapia skojarzona kortykosteroidami i lekami antyhistaminowymi zwiększa ryzyko działań niepożądanych.Terapię skojarzoną można prowadzić przy zastosowaniu jednego urządzenia, który będzie podawał oba leki. Jednak nie wszyscy pacjenci reagują jednakowo na rekomendowane leczenie SAR i lekarze powinni modyfikować opcje leczenia, dopasowując je do indywidualnych cech pacjenta.
Na przykład osoby starsze mogą być bardziej podatne na pewne działania niepożądane związane z zalecanymi terapiami SAR.

Autorzy wytycznych podkreślają również, że nawet jeśli terapie zalecane w uaktualnionym przeglądzie są zatwierdzone dla dzieci z SAR, badania nie zostały przeprowadzone u dzieci i dlatego te same leki nie mogą być zalecane dla populacji pediatrycznej.

Najważniejsza zmiana w nowych rekomendacjach w stosunku do tych z 2008 r. odnosi się do stosowania doustnych leków antyhistaminowych, które nie są zalecane do leczenia SAR we wstępnej fazie. Wytyczne nic nie mówią na temat łagodnego SAR lub chronicznego alergicznego nieżytu nosa.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.