Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Objawy dermatologiczne u dorosłego pacjenta z chorobą Stilla

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 01.07.2021
 
 
W przebiegu choroby Stilla mogą wystąpić nietypowe objawy skórne, co utrudnia postawienie diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia zapobiegającego destrukcji stawów. Przypadek chorej z takimi objawami przedstawiono w „Dermatology Review/Przeglądzie Dermatologicznym”.
Autorzy: Hubert Aleksandrowicz, Marta Kasprowicz-Furmańczyk, Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, Waldemar J. Placek

Choroba Stilla u dorosłych jest układową chorobą zapalną cechującą się gorączką, zapaleniem stawów, powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony, stanami zapalnymi narządów wewnętrznych oraz zmianami skórnymi.

W pracy przedstawiono przypadek 52-letniej kobiety z chorobą Stilla, która została przyjęta do kliniki dermatologii w celu diagnostyki zmian rumieniowych z okresowo występującym świądem. Od roku zmiany skórne pojawiały się w późnych godzinach popołudniowych i ustępowały całkowicie w nocy. Podczas hospitalizacji nie obserwowano gorączki i stanów podgorączkowych, a po wykluczeniu innych możliwych przyczyn zmian skórnych uznano, że towarzyszą one chorobie podstawowej i nie wynikają z dodatkowych czynników.

Osutka w przebiegu choroby Stilla u dorosłych występuje u około 90% pacjentów. Pojawia się i wycofuje wraz z występującą epizodycznie gorączką. Typowe zmiany skórne mają postać plam rumieniowych lub zmian rumieniowo-grudkowych o charakterystycznym, łososiowym zabarwieniu.

U pacjenta z osutką plamistą lub plamisto-grudkową o łososiowym zabarwieniu, który w wywiadzie podaje okresowe stany podgorączkowe i dolegliwości bólowe stawów, w różnicowaniu należy uwzględnić chorobę Stilla. Należy także pamiętać, że zmiany skórne u pacjentów z chorobą Stilla mogą przebiegać nietypowo, np. bez związku z gorączką, jak również w postaci zmian pokrzywkowych lub osutki trądzikopodobnej. Istotne jest właściwe rozpoznanie, aby wdrożyć skuteczne leczenie, co zapobiega destrukcyjnym zmianom stawowym.

Pełna treść artykułu: Cutaneous manifestations in a patient with adult-onset Still’s disease
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe