SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym - rekomendacje PTD
Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 29.03.2018
 
 
Promieniowanie ultrafioletowe (ultraviolet radiation – UVR) stanowi niewielką część promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce i składa się z trzech długości fal: UVC, UVB i UVA. Unikatowe właściwości biologiczne i oddziaływanie na skórę stanowią o jego udziale w wielu ważnych procesach, do których należą przyspieszone starzenie się skóry oraz powstawanie zmian przednowotworowych i nowotworowych.
Stąd też wynika konieczność stosowania skutecznej fotoochrony w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne, a także w codziennym życiu. W rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego omówiono właściwości promieniowania ultrafioletowego, stosowane obecnie preparaty ochronne, ich bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną, a także odniesiono się do pewnych kontrowersji, takich jak ich działanie alergizujące czy hamowanie syntezy witaminy D. Przedstawiono również zasady fotoprotekcji w szczególnych grupach, tj. u dzieci oraz osób immunoniekompetentnych. Rekomendacje oparte są na obecnie obowiązujących wytycznych światowych oraz wiedzy eksperckiej.

/www.termedia.pl/Fotoprotekcja-Rekomendacje-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-1-Promieniowanie-ultrafioletowe-i-preparaty-zawierajace-filtry-UV,56,32150,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe