Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Odkryto sześć genów odpowiedzialnych za alergię na orzeszki ziemne

Źródło: Sciencedaily/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 21.12.2017
 
 
Tagi: alergia, orzeszki
Naukowcy zidentyfikowali sześć genów aktywujących setki innych genów u dzieci, które doświadczają poważnych reakcji alergicznych na orzeszki ziemne. Jest to pierwsze badanie na ludziach, mające na celu identyfikację genów wywołujących ostre reakcje alergiczne na orzeszki ziemne prowadzone przy użyciu podwójnie ślepej próby kontrolowanej z placebo dotyczące kompleksowego sekwencjonowania genów oznaczanych przed, podczas i po spożyciu orzeszków ziemnych.
Było to pierwsze badanie ekspresji genów u dzieci w trakcie ich reakcji alergicznych, pozwalające na porównanie reakcji każdego dziecka ze stanem przed reakcyjnym. Takie podejście pozwoliło naukowcom dokładnie wykryć zmiany ekspresji genów wynikające z reakcji alergicznych.

Standardowe leczenie osób z alergią na orzeszki ziemne obejmuje unikanie orzeszków ziemnych oraz szybką opiekę nad dzieckiem z reakcją alergiczną. Immunoterapia wykazuje postęp, ale nie jest skuteczna u wszystkich osób, ponadto niesie niepożądane skutki uboczne i nie została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Badawcze zebrali próbki krwi od 40 dzieci z alergią na orzeszki ziemne przed, w trakcie i po zrandomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym z placebo. Badani spożywali przyrostowe ilości orzeszków ziemnych w odstępach 20-minutowych, aż do wystąpienia reakcji alergicznej lub po spożyciu łącznej dawki 1,044 gramów orzeszków ziemnych. W podobny sposób, w innym dniu, ci sami pacjenci spożyli dodatkowe dawki proszku owsianego z placebo; ponownie, próbki krwi pobrano przed, w trakcie i po prowokacji. Następnie wykonano kompleksowe sekwencjonowanie RNA na próbkach krwi, a następnie analizę danych komputerowych, aby określić, które geny i komórki zostały aktywowane, i które napędzają reakcje alergiczne.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.