SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Otyłe dzieci z łuszczycą częściej doświadczają innych chorób
 
Działy: Aktualności
Łuszczyca w niewielkim stopniu przyczynia się do ryzyka rozwoju chorób współistniejących u dzieci, znacznie silniejszym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju współwystępowania innych chorób u dzieci z łuszczycą jest otyłość.
Naukowcy z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesoty przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe z udziałem 29 957 dzieci z łuszczycą oraz porównali wyniki z taką samą liczbą dzieci bez łuszczycy. Dzieci podzielono według kategorii: nieotyły z łuszczycą; otyłe bez łuszczycy; i otyłe z łuszczycą.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z dziećmi bez łuszczycy, osoby z łuszczycą częściej rozwijały chorobę współistniejącą. Nawet u osób bez łuszczycy otyłość była silnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby współistniejącej (współczynniki ryzyka, 2,26 do 18,11). Dzieci nieotyłe z łuszczycą versus bez łuszczycy miały ryzyko chorób współistniejących, które były o 40 do 75 procent wyższe: podwyższony poziom lipidów (współczynnik ryzyka, 1,42), nadciśnienie (współczynnik ryzyka, 1,64), cukrzyca (współczynnik ryzyka, 1,58), zespół metaboliczny (współczynnik ryzyka 1,62), zespół policystycznych jajników (współczynnik ryzyka 1,49), niealkoholowa choroba wątroby (współczynnik ryzyka 1,76) i podwyższony poziom enzymów wątrobowych (współczynnik ryzyka 1,46).
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe