DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pacjenci z łuszczycą częściej doświadczają dolegliwości gastrycznych

Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.01.2018
 
 
Pacjenci z łuszczycą są bardziej narażeni na bolesne objawy żołądkowo-jelitowe, wynika z nowych badań.
Wzrasta świadomość, że łuszczyca to wielonarządowa choroba zapalna związana z wieloma chorobami współistniejącymi.
Naukowcy przeprowadzili badanie pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postacią łuszczycy (n = 915) i zdrową grupą kontrolną (n = 1,411) w celu określenia częstości występowania nieswoistego zapalenia jelit u pacjentów z łuszczycą. Pacjentów z łuszczycą podzielono na tych, którzy nie byli ostatnio leczeni biologicznie (PsO-) oraz tych z biologiczną ekspozycją w ciągu ostatnich czterech miesięcy (PsO +).

Badacze ocenili objawy żołądkowo-jelitowe pacjentów (GI), w tym częstość i nasilenie, a także poziom kalprotektyny w kale i porównali je we wszystkich grupach. Okazało się, że objawy ze strony przewodu pokarmowego były bardziej rozpowszechnione w grupach PSO i PsO + w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną. Takie objawy jak ból, wzdęcia, pełność i biegunka były powszechniejsze w grupie pacjentów z łuszczycą.

Lekarze, którzy leczą pacjentów z łuszczycę powinni kontrolować problemy związane z przewodem pokarmowym i konsultować ich z gastroenterologami w celu wykrycia patologii przewodu pokarmowego.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe