DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Palenie w ciąży zwiększa ryzyko łuszczycy u potomstwa

Udostępnij:
Nowe badania sugerują, że dzieci urodzone przez kobiety, które paliły podczas ciąży, są bardziej narażone na łuszczycę. Naukowcy przypuszczają, że związki chemiczne zawarte w papierosach stymulują procesy biologiczne związane z tą chorobą.
Z analizy danych dotyczących prawie 26 000 dzieci urodzonych w Danii wynika, że palenie przez matkę podczas ciąży wiązało się z 40% zwiększonym ryzykiem łuszczycy u ich potomstwa. Ten wskaźnik rósł wraz z liczbą papierosów palonych każdego dnia do prawie 300 % wśród dzieci, których matki podczas ciąży paliły 16 lub więcej papierosów dziennie. - Palenie przez matkę może częściowo zwiększać ryzyko łuszczycy u dzieci poprzez narażenie płodu na nikotynę, która może stymulować procesy biologiczne związane z łuszczycą - powiedział Jonathan Groot, badacz z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Aby ocenić wpływ palenia matek na późniejsze ryzyko wystąpienia łuszczycy i potomstwa, naukowcy przeanalizowali 100 415 ciąż w latach 1996-2002. Spośród 25 812 dzieci biorących udział w badaniu, 281 rozwinęło łuszczycę do 11 roku życia. Naukowcy oszacowali wpływ palenia kobiet w ciąży na ryzyko łuszczycy u ich dzieci i stwierdzili, że w porównaniu z potomstwem matek niepalących, prawdopodobieństwo rozwoju łuszczycy było 1,39 razy większe u potomstwa matek, które paliły w ciąży.

Inne ryzyka palenia w ciąży www.termedia.pl/ginekologia/Za-palenie-w-ciazy-placa-dzieci,33271.html

Osobną analizę przeprowadzono badając związek między nikotynową terapią zastępczą stosowaną w czasie ciąży a zwiększonym ryzykiem łuszczycy u dzieci (ryzyko było zwiększone o 36%). Zauważono jednak, że liczba dzieci z łuszczycą urodzonych przez matki, które w czasie ciąży rzuciły palenie i stosowały nikotynową terapię zastępczą była niewielka i dotyczyła tylko 6 dzieci.

Badacze uważają, że palenie papierosów wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób zapalnych, w tym łuszczycy. Jeśli idzie o łuszczycę, najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie jest takie, że palenie może wywołać rozwój tej choroby u osób genetycznie predysponowanych do tego schorzenia.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.