Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pracownicy przemysłu metalowego z alergiami na kobalt, chrom i nikiel

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Alinaghi F , Havmose M, Thyssen JP, Zachariae C , Johansen JD Contact allergy to metals in metalworkers: A systematic review and meta-analysis Contact Dermatitis. 2022 Oct 8. doi: 10.1111/cod.14232
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.11.2022
 
 
Alergia kontaktowa na kobalt, chrom, a zwłaszcza nikiel może być wyższa u europejskich pracowników przemysłu metalowego niż u wszystkich europejskich pacjentów płci męskiej z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry – takie są wyniki badań zespołu duńskiego.
Naukowcy i klinicyści duńscy zajęli się problemem kontaktowych alergii na metale u pracowników branży mającej z nimi do czynienia na co dzień.

– Alergia na te trzy metale była znacznie częstsza u europejskich pracowników przemysłu metalowego z zapaleniem skóry, pacjentów klinik leczenia alergii, wykonujących serie testów płatkowych w porównaniu z danymi ESSCA (Europejski System Nadzoru nad Alergiami Kontaktowymi), co wskazuje na związek z narażeniem zawodowym — stwierdziła w opisie główna autorka materiału i badaczka, prof. dr Jeanne D. Johansen z Kliniki Dermatologii i Alergologii Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Hellerup w Danii. Badaczka oraz jej koledzy z Uniwersytetu w Kopenhadze napisali o tym w „Contact Dermatitis”.

Jak często występuje alergia na metal u pracowników przemysłu metalowego?

Jak stwierdzili autorzy pracy, wypryski na dłoniach spowodowane kontaktową alergią bądź nadwrażliwością występują często u pracowników branży metalowej. Kontakt z olejami, smarami, metalami, skórzanymi rękawicami, materiałami gumowymi, oddziaływanie płynów do obróbki metali podczas wielokrotnego cięcia, kształtowania i przetwarzania surowych metali i minerałów pochodzących z wydobycia rudy naraża pracowników na alergeny i substancje drażniące skórę. Jednak nie sprawdzono, jaka jest częstotliwość występowania alergii na podstawowe metale.

Badacze analizowali PubMed w poszukiwaniu pełnotekstowych badań w języku angielskim, które opisywały częstość występowania alergii na metale u pracowników przemysłu metalowego, od momentu powstania bazy danych do kwietnia 2022 r. Wybrano badania z bezwzględnymi liczbami lub proporcjami alergii na metale (kobalt, chrom lub nikiel) u wszystkich zatrudnionych osób z podejrzeniem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, które chodziły do przychodni lub pracowały w zakładach obróbki metali uczestniczących w badaniach.

Na bazie tych prac przeprowadzono metaanalizę efektów losowych, aby obliczyć łączną częstość występowania alergii na metale. Ponieważ od 85 proc. do 90 proc. pracowników przemysłu metalowego w Danii stanowią mężczyźni, porównano uzyskane szacunki z danymi ESSCA dotyczącymi 13 382 kolejnych mężczyzn z zapaleniem skóry, poddanych testom płatkowym w latach 2015–2018.

Jak się okazało, do analizy można było włączyć ogółem 5691 pacjentów z 22 badań z Europy, pięciu badań z Azji i jednego z Afryki. W przypadku pracowników europejskiej branży metalowej z zapaleniem skóry skierowanych do klinik na serie testów płatkowych zbiorcze odsetki alergii wyniosły 8,2 proc. na kobalt (przedział ufności 95 proc.), 8,0 proc. na chrom (95 proc. CI) i 11,0 proc. na nikiel (95 proc. CI).

W badaniach w miejscu pracy łączny odsetek alergii u niewyselekcjonowanych europejskich pracowników przemysłu metalowego wyniósł 4,9 proc. na kobalt (95 proc. CI), 5,2 proc. na chrom (95 proc. CI) i 7,6 proc. na nikiel (95 proc. CI).

Dla porównania, dane ESSCA dotyczące rozpowszechnienia alergii na metale wykazały, że 3,9 proc. osób jest uczulonych na kobalt (95 proc. CI), 4,4 proc. ma alergię na chrom (95 proc. CI) i 6,7 proc. ma alergię na nikiel (95 proc. CI).

Jak zauważyli autorzy pracy, choć kwestia alergii na podstawowe metale u pracowników przemysłu metalowego w Europie wymaga bardziej dogłębnego zbadania, już obecnie można powiedzieć, że dotknięci są oni zagrożeniem alergią w o wiele większym stopniu niż osoby niemające z metalami kontaktu na co dzień.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.