Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Prawie połowa Europejczyków ma problemy ze skórą

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.10.2021
 
 
Nawet 200 mln dorosłych mieszkańców Europy miało w ostatnim roku zaburzenie w obrębie skóry – wskazują wstępne wyniki badania przedstawione na 30. kongresie European Academy of Dermatology and Venerology.
Zaprezentowane wyniki pochodzą z największego tego typu badania, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Europie. Dane zostały zebrane od 44 689 dorosłych z 27 krajów europejskich, w tym wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.

Wstępne wyniki pokazują, że wśród 21 401 członków populacji ogólnej (47,9%) osób w wieku 18 lat lub starszych zgłosiło co najmniej jedną chorobę skóry.

Przeniesienie tych danych na całkowitą populację NEUKS (Norwegia, Unia Europejska, Wielka Brytania i Szwajcaria) liczącej 408 mln mieszkańców w wieku powyżej 18 lat pokazuje, że ponad 195 mln dorosłych w Europie może zmagać się z co najmniej jedną chorobą skóry.

Najczęstszym schorzeniem skóry wśród ankietowanych jest grzybicze zakażenie skóry, które dotyka prawie 1 na 10 osób (9,07%). Inne częste schorzenia to atopowe zapalenie skóry (egzema) (5,34%), łysienie (5,22%) i trądzik (5,49%). Ponadto objawy skórne lub nieprzyjemne odczucia skórne, w tym napięcie i swędzenie, zgłosiło 20% osób w wieku 18 lat lub starszych.

Przed rozpoczęciem tego badania przez EADV niewiele było wiadomo na temat występowania chorób skóry w populacji ogólnej w całej Europie. Ponadto na szczeblu europejskim brakuje solidnych, obiektywnych i jednorodnych danych na temat wpływu chorób skóry na jakość życia, w tym stygmatyzacji i dostępu pacjentów do specjalistów.

W związku z tym EADV zleciła przeprowadzenie badania dorosłych "Obciążenie chorobami skóry w Europie" w celu oceny częstość występowania chorób dermatologicznych lub wenerologicznych w Europie, lepszego zrozumienia powodów konsultacji z dermatologiem, wpływu chorób skóry na pacjentów, publicznego postrzegania chorób skóry, przyjrzenia się pielęgnacji chorób skóry, przepisywanego leczenia i oceny zaufania do dermatologów.

– Jako wiodąca europejska organizacja zajmująca się dermatologią i wenerologią, EADV odgrywa ważną rolę w określaniu częstości występowania i wpływu chorób skóry w Europie. Fakt, że jedna na dwie osoby w Europie żyje na co dzień z chorobami skóry, sprawia, że ​ jest to najbardziej dotknięty organ w ciele. Dlatego jako organizacja jesteśmy zaangażowani w uczynienie z chorób skóry priorytetu zdrowia publicznego – mówi prof. Marie-Aleth Richard ze Szpitala Uniwersyteckiego w La Timone w Marsylii, członek zarządu EADV prowadzący badanie.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe