DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Barbara Zegarska: Zabiegi medycyny estetycznej są dla każdego

Udostępnij:
- My, dermatolodzy, mamy nadzieję, że w 2020 roku w Polsce wejdzie w życie dyrektywa Unii Europejskiej z 2017 roku, która ureguluje jasno zakresy działania gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej - mówi prof. Barbara Zegarska.
Czy zabiegi medycyny estetycznej są dla każdego?
- Z zabiegów medycyny estetycznej może korzystać każdy. W zależności od tego, jaki jest stan skóry i jakie potrzeby ma pacjent, dobierany jest odpowiedni zabieg. Jednak nie wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej można przeprowadzić u każdego i w ciągu całego roku.

Powiedzmy wobec tego, jakie zabiegi i kiedy można przeprowadzić?
- Wszystko zależy od tego, jaki zabieg chcemy przeprowadzić. Typowe, takie jak toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, czy mezoterapia, można wykonywać w ciągu całego roku. Natomiast zabiegi z zastosowaniem laseroterapii czy głębokiego peeling nie zawsze można wykonywać w okresie letnim. Te ostatnie można przeprowadzać jedynie od jesieni do wiosny.

Jakie są przeciwwskazania medyczne do takich zabiegów?
- Jeśli chodzi o stosowanie kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej, przeciwwskazaniami są ciąża, okres karmienia, stany ropne na skórze twarzy, choroby immunologiczne, choroby narządów wewnętrznych, nowotwory oraz choroby przewlekłe. Jeśli lekarz specjalista, u którego leczy się pacjent, wyrazi zgodę na taki zabieg, wówczas można go wykonać. Zawsze przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej są choroby ropne, bakteryjne, wirusowe, grzybicze, ciąża i okres karmienia.

Czy można określić średni wiek, kiedy wskazane są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?
- Trudno mówić o wieku w medycynie estetycznej, są takie osoby, które maja taką mimikę twarzy, w której zmarszczki pojawiają się bardzo wcześnie i po to, aby się nie pogłębiały, należałoby taki zabieg z użyciem toksyny botulinowej wykonać bardzo wcześnie, na przykład po dwudziestym roku życia. Rzadko zdarza się, żeby do gabinetu medycyny estetycznej przyszedł pacjent młodszy. Jeśli chodzi o kwas hialuronowy, to zabieg można wykonać znacznie wcześniej. Jeśli ktoś ma defekty w obrębie twarzy, też można przeprowadzić zabieg poprawiający wygląd i tym samym komfort życia. Zabiegi te są wskazane także, jeśli ktoś chce likwidować defekty związane ze starzeniem się skóry.

Na ile geny mają wpływ na proces starzenia się skóry, a na ile tryb życia?
- Oba te czynniki mają udział w procesie starzenia się skóry. I o ile, praktycznie człowiek nie ma wpływu na czynniki wewnątrzpochodne związane ze starzeniem się, o tyle ma kolosalny wpływ na czynniki zewnętrzne związane ze stylem życia. Mam na myśli zdrowy tryb życia – unikanie alkoholu, nikotyny, aktywność fizyczną, włączenie profilaktyki przeciwsłonecznej. Dzięki temu możemy opóźnić procesy starzenia się. Naturalnie, każdy człowiek ma swój indywidualny tryb starzenia się, który zależny jest od genetyki.

Ostatnio popularne stało się fotoodmładzanie, komu należałoby rekomendować ten zabieg?
- Przede wszystkim osobom mającym nierówny kolor skóry, przebarwienia, zmiany potrądzikowe czy inne defekty skórne.

Czy współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowanie jedynie botoks i kwas hialuronowy?
- Nie, nie tylko. Medycyna estetyczna oferuje bardzo dobre zabiegi z użyciem podczerwieni, ultradźwięków czy nowoczesną technologię HIFU, która daje bardzo dobre efekty powodujące obkurczenie włókien kolagenowych i pobudzenie fibroblastów. Ponadto mamy zabiegi mezoterapii czy z użyciem osocza bogatopłytkowego, które dają bardzo dobre efekty lecznicze, no i oczywiście różnego rodzaju peelingi powodujące głębokie złuszczenie skóry.

Czy medycyna estetyczna bardziej skłania się w kierunku osocza bogatopłytkowego niż w stronę dotychczas stosowanych substancji?
- Nie należy mieszać tych pojęć. Osocze bogatopłytkowe pobudza czynniki aktywne w skórze, samo w sobie nie pełni funkcji wypełniacza w skórze, a jedynie pobudza komórki do aktywności. Zabiegi z udziałem osocza bogatopłytkowego można stosować oprócz innych zabiegów medycyny etycznej, ale nie zamiennie z użyciem kwasu hialuronowego. W medycynie estetycznej najlepsze efekty uzyskuje się, gdy stosuje się wszystkie te zabiegi w odstępach czasu.

Czy w medycynie estetycznie często sięga się po nici PDO?
- Mamy dwa rodzaje nici PDO: bezhaczykowe i haczykowe. Jeśli chodzi o nici bezhaczykowe, to one działają ujędrniająco na skórkę, natomiast nici haczykowe mają działanie liftingujące. Jeśli u kogoś występują chomiki na twarzy lub jeśli chce sobie wymodelować okolice piersi, czy brzucha, to jak najbardziej wskazane jest użycie nici z haczykami, przed wykonaniem liftingu.

Z jakich zabiegów najczęściej korzystają kobiety, a z jakich mężczyźni?
- Mężczyźni najczęściej korzystają z zabiegów laserowych oraz z wykorzystaniem toksyny botulinowej, znacznie mniej z użyciem kwasu hialuronowego. Jeśli chodzi o kobiety, to zależy to głównie od wieku: najczęściej kobiety sięgają po zabiegi z użyciem toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego, a by utrzymać skórę w dobrej kondycji. Coraz więcej kobiet przychodzi na zabiegi z zastosowaniem podczerwieni i technologii HIFU.

W ostatnich latach medycyna estetyczna ewoluuje z zabiegów inwazyjnych na rzecz zabiegów mniej inwazyjnych, czy ten kierunek nadal będzie utrzymany?
- Tak sądzę, w obecnych czasach mało kto może sobie pozwolić na wyłączenie z życia zawodowego na dłuższy czas, dlatego zabiegi małoinwazyjne cieszą się duża popularnością, ponieważ po nich można w zasadzie od razu wrócić do aktywności.

W kraju namnożyło się rozmaitych gabinetów proponujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Czym należy się kierować, wybierając gabinet?
- Wszystkie zabiegi, które związane są z iniekcją, czyli przekłuwaniem, powinny być wykonywane wyłącznie w gabinetach lekarskich. Żaden kosmetolog, żaden fryzjer, żaden fizjoterapeuta, nie jest uprawniony do wykonywania tego typu zabiegów. Zabiegi iniekcyjne mogą być niebezpieczne, gdyż mogą spowodować martwicę tkanki. Naturalnie taka sytuacja może się zdarzyć nawet najlepszemu lekarzowi, ale przynajmniej ten będzie wiedział, jak w takiej sytuacji postępować i co zalecić pacjentowi. Żadne certyfikaty nie uprawniają do wykonywania zabiegów z użyciem iniekcji, bo tego nie da się nauczyć w ciągu kilkugodzinnego szkolenia.

My, dermatolodzy, mamy nadzieję, że w 2020 roku w Polsce wejdzie w życie dyrektywa Unii Europejskiej z 2017 roku, która ureguluje jasno zakresy działania gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej.

Czy tatuaż należy do zabiegów iniekcyjnych?
- Tak, ale w tym przypadku iniekcja dotyczy jedynie naskórka, gdzie nie ma naczyń, więc nie występuje ryzyko ich uszkodzenia.

Ile prawdy jest w przekonaniu, że jeśli zacznie się stosować zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, to należy je stosować cały czas i co chwilę odnawiać?
- Jest to przesąd. Po prostu przyzwyczajamy się do swojego lepszego wyglądu po takich zabiegach i to skłania nas do ich częstego stosowania. Pamiętać bowiem należy, że zabiegi medycyny estetycznej nie dają trwałego efektu, dlatego jeśli się chce się go utrzymać, należy je powtarzać.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.