Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przewlekły świąd

Źródło: www.elsevier.com/about/press-releases/research-and-journals/increased-depression-suicidal-thoughts-and-stress-are-reported-in-patients-with-chronically-itchy-skin
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.11.2019
 
 
Zespół badaczy dowiódł, że świąd skóry, który często jest bagatelizowanym objawem, wiąże się z przewlekłym stresem, będącym przyczyną zaburzeń nastroju pod postacią depresji, a także myśli i zachowań samobójczych.
Opublikowane w Journal of Investigative Dermatology badanie oceniające jakość życia osób z przewlekłym świądem dostarczyło niepokojących wyników.

Przewlekły świąd to domena wielu chorób skóry, w tym łuszczycy, liszaja, czy egzemy, a także ropni mnogich pach, czy również chorób internistycznych dotykających wątrobę, bądź nerki (pacjenci poddawani dializoterapii).

Specjalne towarzystwo dla badań dermatologii i psychiatrii (European Society for Dermatology and Psychiatry) korzystając z baz danych z 13 krajów europejskich, oceniło około 3530 pacjentów z dolegliwościami świądowymi, porównując ich z tysięczną populacją osób zdrowych. W porównaniu oceniono: obecność myśli samobójczych, wynik w szpitalnej skali depresji i lęku, wysoki poziom stresu, gorsze warunki socjoekonomiczne chorych.

Dla osób z chorobami wiążącymi się ze świądem, częstość zachorowań na depresję jest o wiele wyższa, niż w pozostałej populacji, sięgając 14 %, myśli samobójcze z kolei dotyczą 15,7% chorych.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe