DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rak podstawnokomórkowy skóry - rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD

Źródło: Przegląd Dermatologiczny
Autor: Alicja Kostecka |Data: 18.06.2019
 
 
Kategorie: Rak skóry
Działy: Rekomendacje Aktualności
Rak podstawnokomórkowy (basal cell carcinoma – BCC) jest najczęstszym rakiem skóry, a także najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u ludzi rasy białej. Charakteryzuje się zazwyczaj wolnym przebiegiem, miejscową złośliwością i niską śmiertelnością. Może niekiedy prowadzić do znacznych destrukcji otaczających tkanek i narządów, naciekania i deformacji chrząstek, a nawet kości.
Choć BCC cechuje się niewielkim ryzykiem tworzenia przerzutów (ok. 0,0028–0,5% przypadków BCC [1]), to ze względu na przebieg kliniczny, w którym często dochodzi do tworzenia szpecących zmian na skórze eksponowanej na działanie promieniowania ultrafioletowego (ultraviolet radiation – UV), stanowi istotny problem społeczny, gdyż przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia pacjentów.

Ze względu na rangę problemu diagnostyka i terapia BCC jest ważnym elementem praktyki klinicznej dermatologów-wenerologów, chirurgów i lekarzy rodzinnych. Wybór odpowiedniej metody leczniczej po zdiagnozowaniu BCC jest częstym i aktualnym tematem dyskusji medycznych. W niniejszym opracowaniu dotyczącym postępowania u pacjentów z podejrzeniem i rozpoznaniem BCC, przygotowanym przez interdyscyplinarną grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), uwzględniono współczesne dane z piśmiennictwa oraz wytyczne American Academy of Dermatology (AAD, 2017), aktualne rekomendacje National Comprehensive Cancer Network (2018) oraz polskie zalecenia wielospecjalistyczne.

Link do rekomendacji:
www.termedia.pl/Rak-podstawnokomorkowy-skory-Rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-r-nTowarzystwa-Dermatologicznego,56,36826,1,0.html
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe