Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Roflumilast w kremie także dla dzieci z łuszczycą

Udostępnij:
Roflumilast w postaci kremu, stosowany w leczeniu łuszczycy plackowatej, jeszcze nie jest dostępny w Polsce, niemniej kwestią czasu pozostaje dostępność leku na naszym rynku.
Z pewnością jest to pożądane, gdyż – jak pokazano na lipcowym kongresie Society for Pediatric Dermatology – krem można z powodzeniem stosować już od 2. roku życia.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną o podłożu immunologicznym, która atakuje głównie skórę, paznokcie i stawy. Choroba jest stosunkowo powszechna, dotyka około 2 proc. światowej populacji, a mniej więcej jedna trzecia przypadków występuje w dzieciństwie. Według większości badań dziewczęta chorują nieco częściej niż chłopcy. Jedną z postaci choroby jest łuszczyca plackowata, w przypadku której możliwe jest skuteczne, a w świetle niedawnych odkryć – nawet bardzo skuteczne leczenie miejscowe, jednak badania obejmowały dzieci powyżej 12. roku życia; dla młodszej populacji brakowało danych co do skuteczności i bezpieczeństwa.

Roflumilast, inhibitor fosfodiesterazy typu 4, w postaci 0,3-proc. kremu (preparat Zoryve) to miejscowa kuracja do stosowania raz dziennie; preparat został zatwierdzony przez FDA w 2022 roku do leczenia łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy u osób w wieku co najmniej 12 lat. Na kongresie przedstawiono wyniki dwóch badań – w pierwszym udział wzięło 10 dzieci w wieku 2–5 lat, w drugim 20 dzieci w wieku 6–11 lat.

Na początku badania pacjenci mieli zajęte co najmniej 2 proc. powierzchni ciała (BSA; średnio ok. 9 proc.) i co najmniej łagodne nasilenie choroby według skali IGA (u ok. 80 proc. umiarkowana). Opiekunowie stosowali roflumilast w kremie na wszystkie dotknięte obszary raz dziennie przez 28 dni.

Odpowiednio 90 i 40 proc. pacjentów osiągnęło remisję według IGA w 4. tygodniu, podczas gdy 90 i 50 proc. osiągnęło PASI-75. Zmniejszenie powierzchni chorobowo zmienionej skóry w 4. tygodniu wyniosło 79,1 i 44,4 proc. Co do bezpieczeństwa, to jeden młodszy pacjent zgłosił łagodny ból głowy, a wśród starszych czterech zgłosiło 8 powikłań – od bólu pleców do przekrwienia błony śluzowej nosa – które uznano za łagodne.

Skuteczność i bezpieczeństwo leku jest zatem podobne także u dzieci już od 2. roku życia, co z pewnością będzie stanowiło dowód na rozszerzenie populacji, dla której będzie przeznaczony.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.