Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rybia skóra dopuszczona przez FDA jako implant w chirurgii

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 02.11.2021
 
 
Skóra islandzkich dorszy została dopuszczona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także do leczenia przewlekłych ran – poinformował Iceland Monitor.
Największym odbiorcą islandzkich produktów ze skóry ryb są Stany Zjednoczone. – Rynek amerykański jest najbardziej postępowy, jeśli chodzi o nowe technologie i nowe produkty na rynku biotechnologicznym – stwierdził dyrektor generalny firmy Kerecis, wytwarzającej „rybie implanty”.

Bogata w kwasy tłuszczowe skóra dorszy przed otrzymaniem certyfikatu amerykańskiej instytucji była dobrze znana w Islandii i stosowana przez medyków w leczeniu operacyjnym nagłych stanów oraz w rehabilitacji.

Rybia skóra po przeszczepieniu na uszkodzoną ludzką tkankę namnaża własne komórki i stopniowo przekształca się w żywą tkankę. – Delikatnie „przebudowana” skóra dorsza zachowuje w najwyższym stopniu podobieństwo do tkanki ludzkiej skóry. Nie istnieje ryzyko przenoszenia chorób pomiędzy zimnowodnymi rybami a ludźmi – wyjaśniają islandzcy eksperci.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.