Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko rozwoju chorób psychiatrycznych u pacjentów z łuszczycą lub innymi chorobami somatycznymi

Źródło: JAMA Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 02.09.2020
 
 
Na łamach JAMA Dermatology ukazały się wyniki retrospektywnej analizy danych szwedzkiej populacji dotyczące ryzyka rozwoju nowej choroby psychiatrycznej u pacjentów z łuszczycą z lub bez obecności innych chorób somatycznych.
W badaniu wykorzystano dane ponad 93 tys. pacjentów z łuszczycą skóry oraz 1,4 mln osób bez łuszczycy. Pacjenci z samą łuszczycą mieli zwiększone ryzyko zachorowania na choroby psychiatryczne w porównaniu z osobami bez żadnych chorób (HR=1,32; 95% CI: 1,27-1,36). Ryzyko to było jeszcze bardziej zwiększone gdy łuszczycy towarzyszyły inne choroby somatyczne (HR=2,56; 95% CI: 2,46-2,66).

Pacjenci z łuszczycą mają zwiększone ryzyko rozwoju chorób psychiatrycznych. To ryzyko jest zwiększone przez obecność innych chorób somatycznych. Wadą badania był brak szczegółowych danych nt. ciężkości łuszczycy i chorób współistniejących. Być może pacjenci z łagodniejszym przebiegiem choroby i lepszą kontrolą mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby psychiatryczne, ale ta hipoteza pozostaje do weryfikacji w przyszłych badaniach.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe