Specjalizacje, Kategorie, Działy

Shingrix - szczepionka przeciw półpaścowi

Udostępnij:
Shingrix, to szczepionka przeciwo półpaścowi firmy GlaxoSmithKline, która została niedawno zatwierdzona przez FDA i przeznaczona jest do stosowania u osób dorosłych, powyżej 50 roku życia.
Zatwierdzenie opiera się na danych pochodzą z badan klinicznych 3 fazy, które oceniało bezpieczeństwo, skuteczność i immunogenność szczepionki u ponad 38 000 uczestników. Z analizy wynika, że Shingrix była skuteczniejsza o 90% w zapobieganiu opryszczki lub półpaśca. Zmniejszyło również częstość występowania nerwobóle po zabiegach. Skuteczność szczepionki utrzymywała się w ciągu 4-letniego okresu obserwacji.
Shingrix podaje się w dwóch dawkach domięśniowo, zgodnie z uwalnianiem. Łączy glikoproteinę E z adiuwantowym układem, który zwiększa odpowiedź immunologiczną.

Ryzyko i nasilenie półpaśca wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ układ immunologiczny traci zdolność do silnego i skutecznego reagowania w zakażeniach. Według firmy, Shingrix został opracowany specjalnie w celu przezwyciężenia związanego z wiekiem spadku odporności.

Oprócz niedawnej aprobaty w Stanach Zjednoczonych, Shingrix 13 października została zatwierdzona do użytku w Kanadzie. Obecnie jest także w trakcie przeglądu regulacyjnego w Unii Europejskiej, Australii i Japonii.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.