Specjalizacje, Kategorie, Działy

Spironolakton w leczeniu trądziku

Udostępnij:
Pierwotnie stosowany jako lek obniżający ciśnienie tętnicze, spironolakton wykazuje silne działanie antyandrogenowe. Przejawia się ono w efektach ubocznych terapii hipertensyjnej, prowadząc do osłabienia libido u mężczyzn oraz ginekomastii. To działanie może okazać się jednak zbawiennym dla kobiet z trudnym w leczeniu trądzikiem młodzieńczym.
Jednym z powodów powstawania tej choroby jest towarzyszący dojrzewaniu płciowemu skok stężenia hormonów pokwitaniowych, w tym androgenów, również u dziewcząt.

Okazuje się, że spironolakton stosowany w dawkach niższych, niż te w leczeniu nadciśnienia (200mg) może zostać wykorzystany z dobrym efektem klinicznym. Ponadto skuteczność tego leku porównywalna jest z działaniem antybiotyków doustnych.
Lek ten, niestety, powoduje szereg działań niepożądanych. Oprócz zwiększonej diurezy, może wywoływać zaburzenia miesiączkowania (nieregularny cykl miesiączkowy), a także tkliwość piersi, czy bóle mięśniowe.

Spironolakton jest chętnie przepisywanym lekiem, stosowanym przez dermatologów w USA, niemniej jego użycie jest kontrowersyjne ze względu na dowody sugerujące jego związek z powstawaniem nowotworów. Badania, które tego dowodzą zostały przeprowadzone na pacjentach stosujących dawki rzędu 10-500mg, co znacznie ogranicza interpretację ich wyników.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.