SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sterydy stosowane w dermatologii mogą indukować osteoporozę
Źródło: JAAD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 06.03.2018
 
 
Pacjenci otrzymujący długoterminowe sterydy ze wskazań dermatologicznych często nie są oceniani pod kątem osteoporozy, sugerują nowe jednośrodkowe badania.
Znacząca utrata kości występuje w ciągu pierwszych trzech do sześciu miesięcy leczenia glikokortykosteroidami. Z drugiej strony wiadomo, że dermatolodzy nie stosują bisfosfonianów w profilaktyce osteoporozy.

Naukowcy badali, jak często pacjenci, którym długotrwale podawano glikokortykosteroidy byli kierowani do kliniki wysokiego ryzyka leczenia osteoporozy, gdzie leczenie obejmowało ocenę gęstości kości, ćwiczenia obciążeniowe i edukację zapobiegającą upadkowi.

W badaniu uczestniczyło 84 pacjentów leczonych dermatologicznie, z których 36 było poddanych (42,9%) długotrwałemu leczeniu glikokortykosteroidami w latach 2009-2012. 20 z tych pacjentów zostało skierowanych na inne leczenie zapobiegające osteoporozie i prawie wszystkim z nich podawano bisfosfoniany.
Dlatego pacjenci leczeni dermatologicznie powinni być informowani i długotrwale stosujący sterydy powinni być informowani o ryzyku osteoporozy, czy to przez dermatologów, czy lekarzy pierwszego kontaktu.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe