Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szczepionka przeciw COVID-19 u pacjentów z wypełniaczami skórnymi

Udostępnij:
Dowody na to, że szczepionka SARS-CoV-2 jest związana z reakcjami zapalnymi u pacjentów z wypełniaczami skórnymi, skłoniły American Society for Dermatologic Surgery do wydania wytycznych określających ich potencjalne ryzyko i znaczenie kliniczne.
Skojarzenie to nie jest zaskakujące, ponieważ inne szczepionki, w tym szczepionka przeciw grypie, są również związane z reakcjami zapalnymi u pacjentów z wypełniaczami skórnymi. Według Sue Ellen Cox, współautorki wytycznych i prezydenta-elekta ASDS, ostrzeżenie o zdarzeniach zapalnych powinno być częścią rutynowej świadomej zgody. - Pacjenci, którzy otrzymali wypełniacz skórny, nie powinni być zniechęcani do otrzymania szczepionki, a ci, którzy otrzymali szczepionkę, nie powinni być zniechęcani do otrzymywania wypełniacza skórnego - powiedziała Cox, praktykująca w Chapel Hill w Północnej Karolinie.

Jedyne dostępne dane pozwalające ocenić ryzyko pochodziły z próby szczepionki Moderna. Spośród 15184 uczestników, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę mRNA-1273, u trzech wystąpił obrzęk twarzy lub warg, który prawdopodobnie był związany z wypełniaczem skóry. W grupie placebo nie było porównywalnych zdarzeń zapalnych. We wszystkich trzech przypadkach w ciągu 2 dni po szczepieniu obserwowano obrzęk w miejscu wypełnienia skóry. Żadne z nich nie zostało uznane za poważne zdarzenie niepożądane i wszystkie ustąpiły. Wypełniacz podano 2 tygodnie przed szczepieniem - w jednym przypadku, 6 miesięcy wcześniej w drugim, a czas podania w trzecim przypadku był nieznany. Ustąpienie reakcji zapalnych związanych ze szczepionką SARS-CoV-2 jest podobne do tych związanych z wypełniaczami skórnymi po innych wyzwalaczach immunologicznych, które obejmują nie tylko inne szczepionki, ale także choroby wirusowe lub bakteryjne oraz zabiegi stomatologiczne. Zwykle można je łatwo kontrolować za pomocą doustnych kortykosteroidów, ale według Cox zazwyczaj ustępują nawet przy braku leczenia.

Wytyczne ASDS mają na celu ostrzeżenie klinicystów i pacjentów o potencjalnym związku między zdarzeniami zapalnymi a szczepieniem SARS-CoV-2 u pacjentów z wypełniaczem skórnym.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.