SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tatuaż czy makijaż permanentny?
 
Działy: Wywiad tygodnia
– Skóra młoda, w której zachodzą prawidłowe procesy immunologiczne i regeneracyjne szybciej eliminuje pigment, niż cienka skóra dojrzała, gdzie zaburzone są procesy obronne, spłaszczona struktura naskórka ze zmniejszoną ilością warstw żywych naskórka – pigment jest implantowany głębiej i dłużej utrzymuje się w skórze – mówi dr hab. n.med Irena Walecka,MBA, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. –Tatuaż pozostaje w skórze na zawsze, ale ulega stopniowemu i dyskretnemu blednięciu.
Jak jest różnica pomiędzy makijażem permanentnym, a tatuażem?

Mikropigmentacja jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu pigmentu głęboko w naskórek, nie przekraczając jednak warstwy podstawnej naskórka. Najczęściej barwnik trafia do warstwy jasnej naskórka, znajdującej się tuż pod warstwą rogową. Grubość naskórka w zależności od okolicy oraz jego stanu wynosi od 0,04 do 1,5 mm. Efektem wykonania zabiegu mikropigmentacji jest makijaż permanentny, natomiast pigmentacja jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu pigmentu w skórę właściwą (warstwa brodawkowata). Efektem wykonania zabiegu pigmentacji jest stały tatuaż. Do wykonania zabiegu pigmentacji, czyli do wykonania tatuażu, stosuje się zupełnie inne barwniki niż w zabiegach mikropigmentacji.

Po co robi się makijaż permanentny?

Makijaż permanentnym jest kosmetyczną techniką zdobienia skóry z użyciem specjalnych barwników, której celem jest stworzenie trwałego make-up, poprawienie i uwydatnienie linii rzęs, brwi lub ust. Zabieg stosowany jest także, w celach medyczno-estetycznych u osób z łysieniem plackowatym, po chemioterapii, z bielactwem, po urazach, po operacjach piersi w celach rekonstrukcyjnych i maskowania defektów skóry.

Jakie są zatem wskazania medyczne do wykonania makijażu permanentnego i czy można go zastąpić tatuażem?

Podstawowymi wskazaniami medyczno-kosmetycznymi do wykonania makijażu permanentnego są: poprawa kształtu i linii brwi, powiek, ust. W przypadku brwi korekta najczęściej polega na wyrównaniu asymetrii i pigmentacji oraz zmianie wielkości i wykonuje się ją po operacjach twarzy np. po liftingu czoła, po utracie brwi. Korektę ust stosuje się przy odbarwieniach, przebarwieniach czerwieni wargowej i zatarciu konturu ust np. po przebytej opryszczce. Inna grupa, to blizny pooperacyjne np. po rozszczepie wargi, po wypadkach, po oparzeniach, po operacji piersi (rekonstrukcja zespołu brodawka-otoczka sutkowa tzw. NAC - nipple-areola complex) lub na odtworzeniu zabarwienia brodawki). Dużą grupą wskazań są schorzenia dermatologiczne, którym towarzyszy wypadanie włosów- łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn, łysienie plackowate, łysienie po chemioterapii. W niektórych krajach zabiegi makijażu trwałego po leczeniu onkologicznym są nawet refundowane przez państwo i uznane jako element terapii. W przypadku bardzo szpecących blizn na większych powierzchniach ciała pacjenci wykonują sobie tatuaż maskujący, który zrobiony w odpowiedni sposób maskuje bliznę i jest jednocześnie elementem dekoracyjnym. Do korekty małych obszarów stosowany jest jednakże makijaż permanentny.

Czy zarówno jedne zabieg, jak i drugi można przeprowadzić u każdego?

Tak jak do wszystkich zabiegów, tak i do makijażu permanentnego czy tatuażu istnieje szereg przeciwwskazań są to m.in.: ciąża i karmienie piersią, choroby skóry - łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, czynna opryszczka, miejscowe bakteryjne, wirusowe, grzybicze stany zapalne skóry , znamiona, nowotwory skóry w polu zabiegowym, hemofilia, niewyrównana cukrzyca, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroba nowotworowa w trakcie leczenia, wysokie ciśnienie krwi, infekcje HCV, HBV, HIV, podwyższona temperatura ciała, infekcje ogólnoustrojowe, a w przypadku przyjmowania leków sterydowych, przeciwkrzepliwych, retinoidów wymagana jest opinia lekarza prowadzącego,

Czy osoby z makijażem permanentnym lub tatuażem mogą być dawcami organów do przeszczepów?

Jak najbardziej tak, jeżeli oczywiście spełnią inne kryteria kwalifikacyjne.

Jakie mogą być powikłania po wykonaniu tych zabiegów?

Po zabiegu mikropigmentacji mogą wystąpić, zarówno wczesne jak i późne powikłania. Do powikłań natychmiastowych zalicza się: wynaczynienie krwi, strup, obrzęk trwające 2-3 dni, a także wczesne infekcje HSV i inne infekcje bakteryjne pojawiające się w ciągu 7 dni po zabiegu. Opryszczka zwykła (infekcja HSV) może powodować wyłuszczenie się barwnika. Do powikłań późnych zalicza się infekcje wirusowe - brodawki wirusowe, HCV, HBV, HIV, zakażenie kiłą, gruźlicą, wynikające z nieprawidłowej sterylizacji, a także alergię kontaktową na barwnik pojawiającą się do 6 tygodni po zabiegu oraz reakcje fitotoksyczne, głównie na siarczan kadmu. Powikłaniem późnym jest także źle wykonany makijaż permanentny, który charakteryzuje się rozmywaniem pigmentu, to znaczy przemieszczanie barwnika poza miejsce podania. Źle wykonany makijaż może być wynikiem zbyt powierzchownego wprowadzenia barwnika, na głębokość mniejszą niż 1 mm, wtedy pigment złuszczający się z naskórkiem i strupem powoduje tzw. „wyciskanie pigmentu”, czas pojawienia się powikłania wynosi około 2 tygodnie. Inna sytuacja ma miejsce przy zbyt głęboko wprowadzonym barwniku, na głębokość większą niż 2 mm , wtedy pigment fagocytowany jest przez makrofagi, co powoduje „migracje pigmentu”. Powikłanie to może pojawić się około 2-3 miesiące. Inne powikłania mogą wynikać ze złej jakości urządzenia i barwników użytych do zabiegu, gdy barwnik w skórze przyjmuje inny kolor np. brwi – zielononiebieskie, kontur ust - fioletowy wynikający z braku umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Powikłania w przypadku tatuażu są podobne do powikłań po wykonaniu makijażu permanentnego.

Jak długo utrzymują się efekt tych zabiegów?

Efekt zabiegu w przypadku makijażu permanentnego utrzymuje się w zależności od typu skóry i wieku pacjenta od roku do 5 lat, ale wymaga okresowego dopigmentowania. Blednięcie koloru zależy od użytego rodzaju pigmentu, typu skóry, ekspozycji na słońce, głębokości pigmentacji, zabiegów kosmetycznych jakim poddaje się osoba, u której wykonano makijaż, itp. Trwałość zależy także od cech morfologicznych i fizjologicznych skóry, wieku i intensywności zmian związanych ze starzeniem się skóry.
Skóra młoda, w której zachodzą prawidłowe procesy immunologiczne i regeneracyjne szybciej eliminuje pigment, niż cienka, skóra dojrzała, gdzie zaburzone są procesy obronne, spłaszczona struktura naskórka ze zmniejszoną ilością warstw żywych naskórka – pigment jest implantowany głębiej i dłużej utrzymuje się w skórze.Tatuaż pozostaje w skórze na zawsze, ale też ulega stopniowemu i dyskretnemu blednięciu.

Czy makijaż permanentny i tatuaż można usunąć?

Makijaż permanentny można próbować usunąć, służą do tego specjalne preparaty rozpuszczające naskórek, peelingi, mikrodermabrazja oraz laser Q switch będący najbardziej skuteczną metodą. Należy jednak pamiętać, ze nie jest to całkowity powrót do stanu z przed zabiegu. Tatuaż usuwamy laserem Q-switch, z tym że zdecydowanie łatwiej jest usunąć tatuaż koloru czarnego i granatowego niż żółtego, pomarańczowego czy czerwonego. Do poszczególnych kolorów rekomendowane są inne lasery Q-switch - rubinowy, aleksandrytowy, Nd:YAG, KTP, barwnikowy PDL. Jak w przypadku każdego zabiegu, tak i przy zabiegach laserowych mogą wystąpić powikłania, lecz ryzyko ich wystąpienia jest niższe, niż w przypadku innych metod usuwania tatuażu. Po zabiegu mogą pozostać resztki barwnika, blizny, zmieniony kolor skóry, nierównomierna struktura skóry. Dlatego decyzja o poddaniu się zabiegowi mikropigmentacji, czy tym bardziej wykonaniu tatuażu powinna być zawsze dobrze przemyślana, nie rekomenduje się wykonywania zabiegu u osób labilnych emocjonalnie.

Rozmawiała Alicja Kostecka
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe