Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Testy na alergię pokarmową u dzieci z egzemą

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 20.10.2020
 
 
Jak wynika z niedawnego badania, specjaliści różnią się co do opinii na temat wykonywanie testów na alergię pokarmową u dzieci z egzemą. Bardziej prawdopodobnym jest, iż dziecko zostanie poddane badaniu na alergię pokarmową, jeśli zostanie zbadane przez alergologa lub pediatrę, a mniej prawdopodobne, jeśli zostanie zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.
„W naszej ankiecie znaleźliśmy dowody na zmienność w praktyce i spektrum opinii na temat tego, jak leczyć egzemę u dzieci” - powiedział Medscape, MD Matthew Ridd z University of Bristol w Wielkiej Brytanii. Jego ankieta kliniczna została wysłana do 155 pracowników służby zdrowia. Wyniki zostały zaprezentowane na targach FAAM-EUROBAT Digital w tym tygodniu. W przypadku dziecka z wypryskiem i zgłaszanymi reakcjami na pokarm, testy na alergię pokarmową zleca 20 z 22 (91%) alergologów i 22 z 30 (73%) pediatrów.
Jednak tylko 16 z 65 (25%) lekarzy pierwszego kontaktu i 3 z 12 (25%) dermatologów zleca badania w tej samej sytuacji.

W ankiecie wysłanej przez zespół badawczy z Wielkiej Brytanii odpowiedziało łącznie 155 lekarzy. W przypadku dzieci z ciężką egzemą, które nie reagowały wcześniej na pokarm, 8 z 22 (36%) lekarzy specjalizujących się w alergiach powiedziało, że zleciłoby testy na alergię pokarmową, podobnie jak 9 z 30 (30%) pediatrii. Spośród ankietowanych tylko 6 z 65 lekarzy (9%) stwierdziło, że poprosiłoby o wykonanie testu u pacjenta bez historii alergii, a żaden dermatolog (0%) nie zleciłby testów. Około dwie trzecie wszystkich respondentów stwierdziło, że zleciłoby badanie na wniosek rodzica (praktyka ogólna 75%; pediatria 63%; alergia 68%; dermatologia 75%).

Aktualne wytyczne zalecają przeprowadzanie testów alergicznych tylko wtedy, gdy egzema jest trudna do wyleczenia. „Ale to złożona decyzja. Wiemy, że jedna trzecia dzieci z egzemą jest bardziej narażona na alergie pokarmowe” - powiedział Ridd. Badanie z 2014 roku opublikowane w Clinical and Experimental Allergy wykazało, że niemowlęta z wypryskiem są sześć razy bardziej narażone na alergię na jaja i 11 razy bardziej narażone na alergię na orzeszki ziemne w ciągu 12 miesięcy niż niemowlęta bez egzemy (Clin Exp Allergy.2014; 45: 255- 64).
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe