Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Współwystępowanie chorób alergicznych u dzieci z chorobami zapalnymi jelit: wyniki polskiego badania

Źródło: Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 08.07.2020
 
 
Zespół badaczy z bydgoskiej Kliniki Alergologii i Gastroenterologii Dziecięcej przeprowadzili badanie częstości występowania chorób alergicznych u dzieci z zapalnymi chorobami jelit leczonymi w ośrodku.
Do badania włączono 105 dzieci z chorobami zapalnymi jelit i stworzono grupę kontrolną 100 dzieci bez chorób zapalnych jelit. W grupie badawczej u 26 z 105 (43%) dzieci wykryto co najmniej jedną chorobę alergiczną (alergię pokarmową, alergię na białko mleka krowiego, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa lub astmę) podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł 24% (p=0,04). Najczęstszą formą alergii u dzieci z chorobami zapalnymi jelit była alergia pokarmowa wykryta u 19 (32%) dzieci, następne atopowe zapalenie skóry u 13 (22%) i alergia na białko mleka krowiego u 12 (20%). Występowanie w poszczególnych chorób alergicznych nie różniło się pomiędzy badanymi grupami.

Wyniki pracy bydgoskich lekarzy wskazuje że dzieci z chorobami zapalnymi jelit często chorują dodatkowo na schorzenia alergiczne. Wadą badania była ograniczona liczba pacjentów.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe