Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zapobieganie rozwojowi AZS u małych dzieci

Źródło: El‐Heis S, D’Angelo S, M. Curtis EM, et al. Maternal antenatal vitamin D supplementation and offspring risk of atopic eczema in the first 4 years of life: evidence from a randomised controlled trial. British Journal of Dermatology 2022; DOI: 10.1111/bjd.21721
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.08.2022
 
 
Przyjmowanie 1000 j.m. witaminy D przez kobiety w ciąży znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry (AZS) u ich dzieci w pierwszym roku życia – takie są wyniki badań naukowców z University of Southampton.
Atopowe zapalenie skóry występuje obecnie u jednego na sześcioro dzieci w wieku 1–5 lat. Schorzenie to w całej Europie ma trend wznoszący.

Projekt badawczy prowadzony przez University of Southampton Medical Research Council Lifecourse Epidemiology Center i NIHR Southampton Biomedical Research Center był pierwszym kontrolowanym badaniem z randomizacją obejmującym dużą liczbę kobiet w ciąży. Wzięło w nim udział ponad 700 kobiet, które podzielono na grupy witaminy D i placebo. Do pierwszej grupy zaliczono 352 uczestniczki, do drugiej 351. Grupa pierwsza przyjmowała witaminę D od 14. tygodnia ciąży, druga – placebo w tym samym okresie.

W grupie, w której matka przyjmowała 1000 j.m. witaminy D na dobę od 14. tygodnia ciąży, znacznie spadło ryzyko wystąpienia ASZ u dziecka do pierwszego roku życia. Efekt ten był szczególnie widoczny u niemowląt, które były karmione piersią przez ponad miesiąc.

Jak stwierdziła prowadząca badania dr Sarah El-Heis, nie stwierdzono żadnego efektu później, w 24. i 48. miesiącu. To sugeruje, że poza okresem niemowlęcym oddziałują już inne, ważniejsze czynniki lub że same dzieci mogą również wymagać suplementacji w okresie poporodowym, aby uzyskać trwały efekt. Dodała, że przyjmowanie suplementu witaminy D podczas ciąży przyniosło trwałe korzyści w zakresie gęstości kości czteroletniego dziecka.

Zespół badawczy będzie się zajmować utrwaleniem efektu zapobiegania rozwojowi AZS u małych dzieci z wykorzystaniem preparatów witaminy D. – Istotne jest ustalenie, co powoduje, że wpływ witaminy D na małe dzieci dość szybko zanika, mimo że występuje ona często w pokarmach mlekozastępczych i jest stosowana przez matki karmiące piersią – powiedziała dr El-Heis.

Opracowanie Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.