Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek hormonów żeńskich z astmą

Autor: Alicja Kostecka |Data: 20.02.2018
 
 
Analiza badań obejmujących ponad 500 000 kobiet podkreśla związek między objawami astmy a kluczowymi fazami życia, takimi jak dojrzewanie i menopauza. Dalsze badania mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego astma jest częstsza u chłopców niż dziewcząt w dzieciństwie, a u nastolatków i kobiet po okresie dojrzewania.
Brytyjscy eksperci twierdzą jednak, że związek jest niejednoznaczny i wymaga dalszych badań. Astma dotyka ponad 5 milionów osób w Wielkiej Brytanii. Jest to choroba dróg oddechowych, która może poważnie ograniczyć oddychanie i często wiąże się z alergiami.Wiele kobiet zgłasza, że ich objawy astmy zmieniają się wraz z cyklem menstruacyjnym, co może być spowodowane zmianami w poziomie hormonów, w tym estrogenu i progesteronu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu dokonali przeglądu ponad 50 badań dotyczących kobiet chorych na astmę od okresu dojrzewania do 75 roku życia. Odkryli, że miesiączkowanie przed ukończeniem 11 roku życia, a także nieregularne, wiązały się z wyższym odsetkiem astmy. Początek menopauzy - kiedy miesiączkowanie się zatrzymują, a poziomy estrogenu i progesteronu zmieniają się - był również związany z większym ryzykiem astmy w porównaniu z okresem przed menopauzą.

Naukowcy twierdzą, że związek pomiędzy astmą i hormonalnymi lekami, w tym HRT i środkami antykoncepcyjnymi, jest niejasny i kobiety powinny nadal przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Obecnie prowadzony jest projekt mający na celu wyjaśnienie roli środków antykoncepcyjnych i HRT w astmie i objawach alergii. Celem projektu jest przeprowadzenie badania klinicznego w celu przetestowania skuteczności leczenia hormonalnego w celu zmniejszenia objawów astmy u kobiet .
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.