Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zwłóknienie wątroby jako powikłanie łuszczycy

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2735254?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.09.2019
 
 
Zwłóknienie wątroby jest fazą zejściową procesów zapalnych, toczących się w jej obrębie.
Jest to ostateczny etap wielu chorób, takich jak wirusowe zapalenia, czy uszkodzenia spowodowane toksynami. Okazuje się, że może ono rozwijać się również w przebiegu łuszczycy.
W badaniu kohortowym z udziałem 333 pacjentów z ciężką łuszczycą, zespół badawczy Maybury et al. dokonał analizy populacji chorych pod względem współwystępowania u nich łuszczycy oraz zwłóknienia wątroby. W celu potwierdzenia diagnozy zwłóknienia użyto elastografii przezskórnej oraz wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka, to jest nadużywanie alkoholu, czy leczenie metotreksatem.

47-miu z 333 pacjentów (14.1%; 95% CI, 10.4%-17.9%) manifestowało cechy zaawansowanego zwłóknienia wątroby. Typowy pacjent ze współchorobowością (łuszczyca + zwłóknienie) ma również otyłość brzuszną, wysoki stopień zaawansowania łuszczycy, wysoki poziom aminotransferaz oraz insulinooporność.

Wynik badania zwraca uwagę na wzajemne powiązanie pomiędzy chorobami z autoagresji, a otyłością i w konsekwencji defektami metabolizmu prowadzącymi do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby. Przyczyna tego zjawiska pozostaje nieznana i wymaga szerszego spojrzenia.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe