Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Cukrzyca niszczy kręgosłup

Udostępnij:
Osoby z cukrzycą typu 2 są narażone na szybsze, niekorzystne zmiany w strukturze krążków międzykręgowych. Sprawia to, że częściej dokuczają im problemy z kręgosłupem.
Bóle kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, to jedna z głównych przyczyn czasowej niezdolności do pracy. Powód bólu często leży w ulegających degeneracji krążkach międzykręgowych popularnie nazywanych dyskami. Jak dowodzą badania, cukrzyca typu 2 sprawia, że osoby nią dotknięte są narażone na większe problemy z kręgosłupem. Dlaczego tak się dzieje, dowiedli naukowcy z University of California w San Diego.

Dyski tracą elastyczność
Badacze przyjrzeli się biomechanicznym reakcjom krążków międzykręgowych na cukrzycę.
Okazało się, że doprowadza ona do zmniejszenia elastyczności kolagenowych nanowłókien, które rozpraszają energię pochodzącą z nacisku na krążek.

Badania synchrotronowe pokazały, że w dyskach pochodzących od zdrowych szczurów, włókna się obracały i ściskały, co pozwalało krążkowi na swobodne odbieranie i przekazywanie energii. Natomiast u szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem, znacząco się różnił.

– Cukrzyca ograniczyła zarówno rotację, jak i rozciąganie włókien, co wskazuje na zmniejszoną zdolność do reagowania na nacisk – wyjaśniają badacze.

Hiperglikemia niszczy włókna kolagenowe
Dalsza analiza pokazała, że pod wpływem hiperglikemii między włóknami dochodzi do nieprawidłowych wiązań, które powodują stwardnienie całego układu.

– Nasze wyniki dostarczają nowego wglądu w potencjalny mechanizm leżący u podstaw związanych z cukrzycą uszkodzeń tkanki i mogą wskazać nowe podejścia zapobiegania i terapii tej silnie pogarszającej jakość życia przypadłości – piszą naukowcy.

Przeczytaj także: „Nowe leki ochronią w cukrzycy oczy i nerki?”.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.