Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie i on-line, czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne – podsumowanie cyklu warsztatów

Udostępnij:
Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową wiedzę w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.
21 listopada w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyły się ostatnie w tym roku, cykliczne, praktyczne warsztaty pt. „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line”. Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum, przeprowadzono 6 operacji. Patronat honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku objął JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.

Lekarze pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegów w dwóch salach operacyjnych zastosowali zaawansowane, najnowocześniejsze techniki operacyjne wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi na żywo. W dotychczasowo przeprowadzonych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów.

– W tym roku frekwencja również dopisała. Tylko w pierwszym półroczu zarówno stacjonarnie, jak i on-line udało nam się spotkać z prawie 1200 lekarzami – komentuje prof. Maciej Wilczak.

– Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w tym samym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzy, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

W 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka odbyło się 6 spotkań warsztatowych, w tym 5 z transmisją on-line na żywo z sal operacyjnych oraz z możliwością bezpośredniego uczestnictwa.

Tylko w pierwszym półroczu wzięło w nich udział łącznie 23 lekarzy uczestniczących w formule bezpośredniej oraz 1150 widzów online. Jednorazowo w czasie każdego spotkania odbyło się od 6 do 8 operacji.

Prof. Maciej Wilczak, pomysłodawca warsztatów, zaprasza na cykliczne spotkania edukacyjne znamienitych gości z najlepszych ośrodków na świecie, aby prezentowane najlepsze praktyki z tych szpitali stały się codziennością w polskiej ginekologii operacyjnej.

W kończącym się roku warsztaty zaszczycili swoją obecnością m.in.:
– dr med. Gil Levy, Director of Female Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery Division z Samson Assuta Ashdod University Hospital, Tel Aviv, Izrael;
– dr med. Heimo Magg, Gynäkologische Chirurgie, Leitender Arzt bei Zuger Kantonsspital, Szwajcaria;
– dr med. Jörg Neymeyer, Leiter der Sektion Urogynäkologie Charité – Universitätsmedizin Berlin, Niemcy;
– dr. Burghard Abendstein, Chefarzt für Gynäkologie und Geburtshilfe, Landeskrankenhaus Feldkirch, Austria;
– dr n. med. Andrzej Kuszka, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Preetz, Niemcy;
– prof. dr hab. n. med. Paweł Szymanowski, założyciel Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W operacjach wykonywanych przez gości asystowali lekarze z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka.

– Ostatnia edycja warsztatów jest doskonałą okazją, aby zapowiedzieć w kolejnym roku bardzo atrakcyjne propozycje szkoleniowe dla lekarzy z całej Polski. Będziemy znów gościć operatorów z całej Europy, aby wymieniać się doświadczeniami z naszej codziennej praktyki, podczas której dbamy o zdrowie kobiet w każdym wieku – mówi prof. Maciej Wilczak.

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach laparoskopowych są już dostępne na stronie Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Patronat honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.