Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

III Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – wiedza i rozwiązania przydatne w codziennej praktyce

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 08.04.2022
 
 
Jakie są pozaantykoncepcyjne korzyści antykoncepcji hormonalnej? Jak postępować w przypadku zespołu dysforycznych zaburzeń okołomiesiączkowych? Czy hormonalna terapia menopauzy (HTM) może mieć funkcję kardioprotekcyjną? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy trzeciej już edycji konferencji Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – 24 i 25 czerwca w Warszawie.
Cyklowi miesiączkowemu mogą towarzyszyć różnorakie zaburzenia emocjonalne, które mają wpływ na samopoczucie kobiet, ich relacje z otoczeniem, funkcjonowanie w domu, szkole czy w pracy. Do zaburzeń tych zaliczamy zarówno zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome – PMS), jak i przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder – PMDD). Kobiety doświadczające tych zaburzeń cierpią częściej na depresję i lęk, bezsenność lub nadmierną senność, a także na dolegliwości bólowe.

Szacuje się, że PMDD występuje u 2–9 proc. miesiączkujących kobiet. Objawy pojawiają się podczas fazy lutealnej, a zaczynają zanikać po rozpoczęciu fazy folikularnej. O skutecznych metodach terapii pozwalających na złagodzenie dolegliwości przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych, a nawet na ich całkowite ustąpienie będzie mowa podczas sesji wykładowej „B jak ból”.

Hormonalna terapia menopauzy (HTM) polega na zastosowaniu leczenia hormonalnego w celu złagodzenia objawów menopauzy, wywołanych przez obniżenie poziomu estrogenów w tym okresie. Warto podkreślić, że jest ona najskuteczniejszą terapią objawów naczynioruchowych oraz atrofii urogenitalnej u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym i wraz z zaleceniami dotyczącymi zdrowego stylu życia HTM powinna stanowić część indywidualnie dobranej strategii terapeutycznej.

Na początku XXI wieku powstało wiele nieprawdziwych mitów dotyczących HTM. Wynikały one głównie ze wstępnych analiz z badania WHI (Women’s Health Initiative). Wnioski, które wyciągnięto, stosując nieadekwatnie dobrane narzędzia badawcze, zostały szeroko rozpowszechnione i wzbudziły nieuprawnioną panikę wśród wielu kobiet.

Tymczasem pogłębione analizy wykonane w okresie ostatnich kilkunastu lat wykazały, że jeśli zaczyna się stosować HTM przed 60. rokiem życia lub do 10 lat po menopauzie, terapia ta może w bezpieczny sposób poprawić jakość życia. Niekorzystny stosunek korzyści do ryzyka niesie ze sobą zbyt późne rozpoczynanie terapii HTM, jak również jej zastosowanie u kobiet, u których występują przeciwwskazania do jej wdrożenia.

W Polsce tylko 4 proc. kobiet w okresie menopauzy stosuje HTM, co z pewnością nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zdrowotnym. Dlatego tak ważne jest, aby lekarze rzetelnie informowali swoje pacjentki, że współczesne możliwości hormonalnej terapii menopauzy pozwalają leczyć jej objawy już na najwcześniejszym etapie, a zastosowane dawki terapeutyczne można precyzyjnie dobrać do indywidualnych potrzeb pacjentek. Dzięki temu terapia jest zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla organizmu. Podczas pierwszego dnia konferencji tematowi HTM poświęcona zostanie odrębna sesja wykładowa.

Powyższe tematy to jedynie drobny wycinek bogatego programu konferencji III Praktyczny Gabinet Ginekologiczny. Nie przybrał on jeszcze ostatecznej formy, ale już teraz można zauważyć, że każdy lekarz ginekolog znajdzie dla siebie coś interesującego, w czym chciałby się specjalizować oraz poszerzać swoje umiejętności praktyczne.

Podczas konferencji będzie mowa między innymi o antykoncepcji przeznaczonej dla kobiet z różnymi problemami endokrynologicznymi, o zespole bólowym suchości pochwy, a także o zapobieganiu procesowi onkogenezy w przypadku endometriozy. Zostanie poruszony również współczesny problem cywilizacyjny, jakim jest otyłość i jej skutki, z którymi muszą mierzyć się lekarze w gabinecie ginekologicznym, a także zagadnienia związane z transseksualnością.

W czasie sesji „P jak połóg” wykładowcy omówią temat laktacji, krwi pępowinowej, a także zagadnienie seksualności w połogu, a podczas sesji „Z jak zabiegi w medycynie” będzie można zapoznać się z tematem zaburzeń statyki narządów płciowych oraz zasadności zabiegów przezpochwowych jako alternatywy w chirurgii klasycznej.

Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. W jej zamyśle wydarzenie ma być skierowane do lekarzy, specjalistów w ginekologii, poszukujących praktycznej wiedzy i rozwiązań, które będą mogli implementować w swojej praktyce ginekologicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem konferencji i do rejestracji!

STRONA WYDARZENIA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.