Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Imponujący program konferencji Skóra i Kości 2022

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 12.08.2022
 
 
Jakie są możliwości profilaktyki łuszczycowego zapalenia stawów? Jak skutecznie leczyć spondyloartropatię? Jakie są ogólnoustrojowe działania niepożądane leków immunomodulujących? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy podczas drugiej edycji konferencji Skóra i Kości. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie 15–17 września br.
Zgodnie z zamysłem przewodniczących komitetu naukowego konferencji, dr hab. n. med., prof. nadzw. Agnieszki Owczarczyk-Saczonek i dr hab. n. med., prof. nadzw. Magdaleny Krajewskiej-Włodarczyk, program trzydniowego wydarzenia skupi się przede wszystkim na wspólnych aspektach chorób dermatologicznych i reumatologicznych, a jest ich niemało.

Pierwszy dzień konferencji rozpocznie się od sesji przypadków, podczas której zostaną omówione między innymi powikłania glikokortykosteroidoterapii miejscowej w łuszczycy, wapnica w przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego, jak również piodermia zgorzelinowa w przebiegu choroby IgG4 zależnej. Możliwości korekcji „ręki reumatoidalnej” procedurami dermatologii estetycznej, zastosowanie laseroterapii w chorobach tkanki łącznej, a także kwestia tatuaży w chorobach reumatologicznych będą natomiast tematami sesji poświęconej dermatologii estetycznej w chorobach reumatycznych.

Poprzednia edycja konferencji dowiodła, jak wiele łączy dermatologię i reumatologię. Potwierdzą to wykładowcy podczas kolejnych sesji wrześniowego wydarzenia: „Wspólne problemy – obraz kliniczny” oraz „Wspólne problemy diagnostyczno-terapeutyczne”.

Podczas pierwszej z nich omówione zostaną m.in. objawy stawowe boreliozy i zespół poboreliozowy, neutrofilowe choroby skóry w reumatologii oraz choroby przenoszone drogą płciową jako czynniki sprawcze reaktywnego zapalenia stawów. Podczas drugiej wykładowcy zaprezentują podstawy kapilaroskopii, metody skutecznego leczenia spondyloartropatii, a także odpowiedzą na pytanie, jak wychwycić moment przejścia w SLE w przypadku tocznia rumieniowatego skórnego i jak leczyć to schorzenie.

Drugiego dnia ważnym punktem programu będzie sesja poświęcona bezpieczeństwu terapii chorób dermatologicznych i reumatologicznych. W jej ramach omówione zostanie m.in. bezpieczeństwo stosowania cyklosporyny, preparatów witaminy D3, jak również wpływ leczenia na skórę w chorobach autoimmunizacyjnych.

Zmiany skórne i zaburzenia metaboliczne jako wspólne problemy kliniczne dermatologii i reumatologii będą przedmiotem wystąpień podczas trzeciego, ostatniego dnia konferencji. Podjęte zostanie zagadnienie różnicowania łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry, diety bezglutenowej w chorobach autoimmunizacyjnych oraz temat dny moczanowej, współczesnego problemu cywilizacyjnego.

Warto również zwrócić uwagę na debaty – pierwsza dotyczy personalizacji terapii ŁZS, druga chorób współwystępujących w przebiegu łuszczycy i ŁZS – oraz na warsztaty immunologiczne.

Jak widać, program konferencji jest wyjątkowo obszerny i z pewnością dostarczy uczestnikom ogrom wiedzy medycznej. Zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami i do rejestracji!

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.