Specjalizacje, Kategorie, Działy

Najważniejsze doniesienia mijającego roku w pneumonologii

Udostępnij:
Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na standardy leczenia astmy i POChP? Jakie nowe opcje terapeutyczne pojawiły się w przypadku raka płuca? Zapraszamy do udziału w webinarze, w którym eksperci podsumują rok 2021 w pneumonologii oraz zastanowią się, co czeka nas w roku 2022. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia o godz. 19.30.
Astma jest schorzeniem, na które cierpi w Polsce ponad 4 mln osób. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aktywnie leczy się w Polsce jedynie co czwarty astmatyk. U wielu pacjentów zbyt późne jest również rozpoznanie astmy. Warto podkreślić, że spośród wszystkich alergicznych jednostek chorobowych astma jest najczęstszą przyczyną absencji chorobowej, hospitalizacji czy też długookresowej niezdolności do pracy. Celem terapii astmy jest natomiast uzyskanie pełnej kontroli nad jej objawami, a także zapobieganie zaostrzeniom i niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Niezwykle istotne znaczenie dla dalszych decyzji terapeutycznych ma ocena aktualnej kontroli choroby. Pomocą w wyborze metod diagnostyki, leczenia i kontroli astmy są publikowane od wielu lat i powszechnie stosowane wytyczne, np. raport GINA. Kwestią nowości w diagnozie i terapii astmy zajmie się podczas webinaru prof. Piotr Kuna.

Ponad miesiąc temu, 19 listopada, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Według WHO POChP jest już trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Osoby z tą chorobą nie mają zbyt dużej wiedzy na jej temat, a co gorsza bagatelizują objawy i często przypisują je np. procesowi szybszego starzenia się. Dodatkowo pacjenci nie informują lekarza o nasileniach objawów ani o przebytych zaostrzeniach, które poważnie zwiększają ryzyko zgonu. U chorych hospitalizowanych z powodu zaostrzeń ryzyko zgonu w ciągu 5 lat wynosi do ok. 50 proc. Natomiast rozpoczęcie odpowiedniego leczenia po hospitalizacji z powodu POChP wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego zaostrzenia w następnym roku. Jakie doniesienia w obszarze POChP warte są uwagi pulmonologów? Odpowiedź na to pytanie przypadła prof. Pawłowi Śliwińskiemu.

Zapalenie płuc stanowi jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji oraz zgonów w Polsce i na świecie. Zgodnie z rekomendacjami GIS i Ministerstwa Zdrowia na czas pandemii zaleca się przeprowadzenie szczepień ochronnych przeciw pneumokokom w grupach ryzyka dorosłych, obok szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Szerzej o zapaleniu płuc oraz profilaktyce tej choroby opowie podczas spotkania prof. Adam Antczak.

Bardzo poważnym problemem medycznym z obszaru pulmonologii jest rak płuca. Polska nadal należy do krajów o bardzo wysokiej zachorowalności i śmiertelności z powodu tej choroby. Rak płuca jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim co do zachorowalności nowotworem wśród kobiet. U obu płci roczny i pięcioletni czas przeżycia są jednymi z najkrótszych w Europie. Nieustannie jednak trwają prace nad nowymi lekami i formami terapii tego schorzenia. Nową opcją terapeutyczną dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca może stać się amiwantamab, a także terapia adiuwantowa ozymertynibem. Najważniejsze doniesienia dotyczące terapii raka płuca zaprezentuje prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.

Podczas webinaru oprócz podsumowania, w skondensowany i praktyczny sposób, najważniejszych doniesień roku 2021 w obszarze astmy, POChP, raka płuca oraz profilaktyki zakażeń, zastanowimy się także, co nas czeka w 2022 roku. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Konferencje
Jutro
Konferencja stacjonarna

8th Continental Congress of Dermatology International Society of Dermatology with 12th Controversies in Dermatology

WROCŁAW, 23.05.2024 - 25.05.2024
Jutro
Konferencja stacjonarna

II Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej

POZNAŃ, 23.05.2024 - 25.05.2024
Jutro
Konferencja stacjonarna

12 OGÓLNOPOLSKI KONGRES STARZENIA PACJENT 65+ W CODZIENNEJ PRAKTYCE LEKARSKIEJ

GDAŃSK, 23.05.2024 - 25.05.2024
4 dni
Webinar

Zapraszamy na wieczór z Gwiazdami DPP4! Jak łatwo i skutecznie obniżyć glikemię? Co nowego, po kongresie PTD 2024?

Eksperci:
prof. dr hab. n. med. Filip Szymański
dr hab. n. med., prof. uczelni Mariusz Dąbrowski

27 MAJA 2024, GODZ. 19:00
5 dni
Webinar

LECZENIE PRZEWLEKŁEJ CHOROBY ŻYLNEJ MOŻE ROZPOCZĄĆ SIĘ W POZ. OD CZEGO ZACZĄĆ? CZĘŚĆ I

Prowadząca:
lek. med. Karolina Stefaniak

28 MAJA 2024, GODZ. 18:00
ONLINE, 28.05.2024
12 dni
Konferencja stacjonarna

KONTROWERSJE FARMAKOTERAPII SERCOWO-NACZYNIOWEJ - Konferencja Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK

WARSZAWA, 04.06.2024
13 dni
Konferencja hybrydowa

Priorities and challenges in Polish and European drug policy 2024

WARSZAWA, 05.06.2024 - 06.06.2024
13 dni
Konferencja online

VIII KONFERENCJA KONTROWERSJE W UROLOGII I UROONKOLOGII

ONLINE, 05.06.2024
15 dni
Konferencja stacjonarna

Dialogi Pediatryczne

GDYNIA, 07.06.2024 - 08.06.2024
19 dni
Webinar

Leczenie przewlekłej choroby żylnej może rozpocząć się w POZ. OD CZEGO ZACZĄĆ? CZEŚĆ II

Prowadząca: lek. med. Karolina Stefaniak
11 CZERWCA 2024, GODZ. 18:00
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.