Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aerożel z furanonem niszczy biofilmy w ranach przewlekłych

Udostępnij:
Prawie 80 proc. ran przewlekłych ma obecny biofilm bakteryjny. Tego typu biofilmy w ranie są wytwarzane przez wiele organizmów, często są one wielobakteryjne.
Pseudomonas aeruginosa jest jednym z najczęstszych organizmów powodujących infekcje ran i łatwo tworzy biofilm w ranach. Aby to ułatwić, P. aeruginosa wykorzystuje proces znany jako quorum sensing, koordynujący wytwarzanie biofilmów z kolonii bakteryjnych. Homologów strukturalnych molekuł sygnalizacyjnych quorum sensing używano już do przerwania tej komunikacji i zapobiegania tworzeniu się biofilmu przez Pseudomonas. Związki te jednak nie znalazły jeszcze zastosowania klinicznego.

Zespół badaczy z Ulster University w Irlandii Północnej stworzył liofilizowany aerożel PVA do stosowania w dostarczaniu furanonów do biofilmów rany. Aerożele PVA z powodzeniem uwalniają w środowisku wodnym modelowy środek przeciwdrobnoustrojowy i dwa naturalnie występujące furanony. W przeprowadzonych badaniach in vitro aerożele zawierające furanon hamowały tworzenie się biofilmu u P. aeruginosa nawet o 98,8 proc., a ponadto z powodzeniem zmniejszyły całkowitą biomasę wstępnie uformowanych biofilmów.
Leczenie aerożelem z dodatkiem sotolonu przyniosło 5,16-logarytmiczną redukcję żywotnych komórek związanych z biofilmem w nowym modelu biofilmu rany przewlekłej, co odpowiada obecnie stosowanej terapii ran z biofilmami Aquacel AG. Jak stwierdzają badacze, wyniki te podkreślają potencjalną użyteczność aerożeli w dostarczaniu leków do zakażonych ran i wspierają stosowanie związków hamujących biofilm jako środków leczniczych w przypadku ran przewlekłych.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.