Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Częsty typ urazów przy treningu oporowym

Źródło: Wangoi Mählmann NM, Filippi A Self-reported injuries to oral tissues through resistance training in bodybuilders Swiss Dent J. 2022 Oct 14;133(2)
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.11.2022
 
 
Zespół naukowców z University of Basel w Szwajcarii zajął się problemem urazów w trakcie treningu ciężarowców. Są to urazy nieoczywiste – nie zawsze uświadamiamy sobie, że podnoszenie dużych ciężarów niemal automatycznie wywołuje zaciskanie zębów, które przy regularnym wykonywaniu może prowadzić do przewlekłych uszkodzeń.
W badaniu szwajcarskiego zespołu oceniano zgłaszane urazy tkanek jamy ustnej u sportowców i kulturystów spowodowane treningiem oporowym. Określano także związek między zgłaszanymi urazami, poziomem wydolności i czasem trwania treningu oporowego.

W celu zebrania informacji o respondentach (wiek i płeć), ich wydolności (amator lub sportowiec wyczynowy), doświadczeniach z urazami tkanki jamy ustnej, stosowaniu ochraniaczy na usta oraz nawykach żywieniowych wykorzystano ustandaryzowany kwestionariusz typu i sposobu powstania urazów.

Spośród badanych 363 kobiet i 239 mężczyzn 221 (36,7 proc.) zakwalifikowało się jako sportowcy wyczynowi, a 381 (63,3 proc.) jako sportowcy amatorzy. Prawie 34,6 proc. (n = 202) uczestników zadeklarowało stres w okolicy ustno-twarzowej podczas treningów i zawodów.

Zawodniczki sportu amatorskiego zgłaszały 2,5 razy więcej problemów z zębami i żuchwą niż zawodniczki startujące w zawodach. Kobiety okazały się nieco bardziej podatne na problemy z zębami i szczękami podczas treningu oporowego niż mężczyźni (iloraz szans [OR] = 1,45). Stwierdzono, że negatywne efekty doustne były 2,1 razy wyższe u osób, które uprawiały sport (amatorsko lub wyczynowo) przez 10 lat lub dłużej. Wywnioskowano, że im więcej lat treningu oporowego, tym częściej zgłaszane są przez samych pacjentów urazy tkanki jamy ustnej. Kobiety częściej zgłaszały problemy ustno-twarzowe niż mężczyźni.

Jak stwierdzili naukowcy, urazy te są więc powszechne i z czasem ich liczba rośnie. Nie można mimo wszystko stwierdzić, czy widoczna dysproporcja w zgłaszaniu problemów z zębami i żuchwą pomiędzy kobietami i mężczyznami jest spowodowana rzeczywistym zróżnicowaniem zależnym od płci, czy też po prostu kobiety zgłaszają częściej problemy, a mężczyźni tego nie robią.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.