Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Hydrożel z blokowanym NGF i karnozyną w leczeniu stopy cukrzycowej

Udostępnij:
Owrzodzenia stopy cukrzycowej (DFU) często pozostają niewyleczone, ponieważ są trudne w gojeniu i spowodowane zmniejszoną wrażliwością skóry i upośledzonym tworzeniem się naczyń krwionośnych.
Zespół naukowców irańskich zastosował terapię z udziałem innowacyjnego hydrożelu wykonanego z połączenia alginianu i gumy arabskiej. Aby wzmocnić właściwości lecznicze hydrożelu, zastosowano blokowany czynnik wzrostu nerwów (NGF) rozmieszczony w specjalnie zaprojektowanych mezoporowatych nanocząsteczkach krzemionki (MSN).

Następnie do hydrożelu włączono MSN wraz z karnozyną (Car), co dodatkowo poprawia właściwości terapeutyczne. Hydrożel zawierający unieruchomiony NGF (SiNGF) może kontrolować przedłużone uwalnianie NGF przez ponad 21 dni, co wskazuje, że docelowy hydrożel (AG-Car/SiNGF) może służyć jako odpowiedni terapeutyk o przedłużonym działaniu ułatwiającym regenerację ran cukrzycowych. Ponadto Car był w stanie skutecznie zmniejszyć stan zapalny i znacznie zwiększyć angiogenezę w porównaniu z grupą kontrolną.

Wyniki histologiczne uzyskane od szczurów z cukrzycą wskazywały, że docelowy hydrożel (AG-Car/SiNGF) zmniejszał stan zapalny i poprawiał stan nabłonka, ułatwiał angiogenezę i odkładanie kolagenu. Specyficzne barwienie potwierdziło również, że AG-Car/SiNGF wykazywał lepszą neowaskularyzację tkanek, ekspresję transformującego czynnika wzrostu beta (TGF-β) i neurofilament. Według badaczy świadczy to, że nowo opracowany system kompozytowy jest obiecujący jako potencjalny sposób leczenia niegojących się ran cukrzycowych.

Opracowanie: Marek Meissner
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.