Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie ran przewlekłych w czasie epidemii ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 09.11.2020
 
 
– Zalecenia związane z aseptyką i higieną są kluczowe w leczeniu ran przewlekłych. Ważne jest też używanie odpowiednich produktów medycznych. Dlatego należy położyć szczególny nacisk na edukację zarówno pacjenta, jak i jego rodziny – mówi Magdalena Mróz, pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu ran przewlekłych i podologii z Gabinetu EmmEd w Rzeszowie.
Podczas pandemii pacjenci rzadziej przychodzą do gabinetów lekarzy i pielęgniarek, ponieważ boją się zakażenia koronawirusem. W przypadku leczenia ran przewlekłych wiele czynności mogą wykonać samodzielnie w domu lub z pomocą rodziny, pod warunkiem że mają informacje na ten temat. W tej sytuacji dużego znaczenia nabiera edukacja pacjenta i jego bliskich. Szczególnie jeśli stoją przed wyzwaniem opatrzenia rany z infekcją, przetoki i ograniczenia do minimum ryzyka reinfekcji. Dlatego potrzebny jest regularny kontakt z pielęgniarką za pośrednictwem narzędzi telemedycznych.

– I pacjentowi, i jego rodzinie trzeba tłumaczyć, jak należy przygotować się do zmiany opatrunku, ograniczając do minimum ryzyko przenoszenia drobnoustrojów. Informacje związane z aseptyką, higieną, prawidłowym czyszczeniem rany i zakładaniem opatrunku są kluczowe, ale równie ważne jest używanie zaleconych przez personel medyczny produktów. Powinny one spełniać swoje zadanie w takim samym stopniu jak aplikowane w gabinecie – mówi Magdalena Mróz.

Specjalista leczenia ran przewlekłych zwraca uwagę, że stosowane opatrunki powinny być zgodne ze strategią TIMERS i MOIST. Poza tym nie mogą uczulać pacjenta oraz uszkadzać komórek łożyska i brzegów rany podczas zdejmowania, przed czym chroni np. warstwa silikonowa Safetac. Optymalną sytuacją jest możliwe najrzadsza zmiana opatrunków. Taką opcję daje Mepilex Transfer Ag, który po prawidłowym oczyszczeniu rany można trzymać nawet 10 dni. Wysięk przekazywany jest do opatrunku wtórnego, który jest zmieniany jest zgodnie z potrzebą. Do ran z dużym wysiękiem i infekcją polecane są Mepilex Border Ag, czyli opatrunek piankowy z superabsorbentem, lub Exufiber Ag+, opatrunek włóknisty do ran płaskich i głębokich, które poza szybkim i skutecznym działaniem bójczym wobec drobnoustrojów wykazują się bardzo dużą chłonnością i retencją.Artykuł jest bezpłatny dzięki
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe