Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowa metoda leczenia ran o dużej powierzchni

Udostępnij:
Trudno gojące się rany mogą obniżać jakość życia pacjentów. Obecnie brakuje terapeutycznych alternatyw dla podstawowego leczenia chirurgicznego, które wykorzystuje zasady oczyszczania tkanek, tymczasowego pokrycia rany i późniejszej rekonstrukcji tkanki.
Międzynarodowy zespół badaczy i klinicystów zaproponował nowe podejście, które wykorzystuje zdolności regeneracyjne autologicznej krwi obwodowej, poprzez proces zwany wstępnym kondycjonowaniem in vitro dostosowanym do hipoksji.

Skuteczność tej metody wykazano na sześciu przypadkach ran chirurgicznych, w tym dwóch przypadkach ran skórnych o dużej powierzchni powstałych w wyniku martwicy skóry po zabiegach abdominoplastyki i liftingu pośladków u nałogowych palaczy, a także przypadku rozległego zapalnego uszkodzenia tkanki, które wystąpiło po operacji piersi. Chociaż te rany różniły się rozmiarem (4–160 cm2), geometrią i lokalizacją, wszystkie z nich można było leczyć zachowawczo, stosując miejscowo wzbogaconą w czynnik wzrostu surowicę hipoksyjną, pochodzącą z własnej krwi obwodowej pacjenta.

Zabieg ten doprowadził do całkowitego zamknięcia rany najpóźniej po 135 dniach. Stwierdzenie całkowitej regeneracji skóry nawet w ranach o dużej powierzchni (powyżej 10 cm2), w których początkowo nie było tkanki łącznej, zdecydowanie sugeruje, że leczenie zostało ukierunkowane na kluczowe mechanizmy regeneracji komórkowej, w tym różnicowanie, angiogenezę, ziarninowanie, indukcję, zamykanie i tworzenie nabłonka. Jak zauważyli badacze, nowa metoda jest łatwa do zastosowania klinicznego, opłacalna i pokonuje ograniczenia klasycznego podejścia rekonstrukcyjnego.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.