Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stosowanie metod medycyny komplementarnej i alternatywnej przez chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów

 
Badanie z udziałem 117 pacjentów wykazało, że chorzy na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów dość często korzystają z medycyny komplementarnej i alternatywnej. Głównym powodem sięgania po te metody jest ciekawość, a najważniejszym źródłem wiedzy Internet. Większość pacjentów była bardzo niezadowolona z efektów.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną dotykającą 1–3% populacji ogólnej. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania metodami medycyny komplementarnej i alternatywnej (complementary and alternative medicine – CAM) wśród pacjentów z łuszczycą.

Celem pracy była ocena częstości stosowania metod CAM przez pacjentów z łuszczycą w zależności od wybranych czynników demograficznych i klinicznych oraz zbadanie takich aspektów, jak źródła wiedzy na temat terapii CAM, powody ich stosowania oraz subiektywne zadowolenie pacjenta.

W badaniu wzięło udział 117 pacjentów z łuszczycą (44 kobiety, 73 mężczyzn), hospitalizowanych na Oddziale Dermatologicznym Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety składający się z pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru dotyczących wykorzystania CAM.

Stosowanie CAM w leczeniu łuszczycy zgłosiło 57,26% respondentów. Analiza wykazała, że pacjenci z łuszczycą rozpoznaną w dzieciństwie istotnie statystycznie częściej stosowali CAM w porównaniu z pozostałymi (p = 0,017). Najczęstszymi metodami CAM wykorzystywanymi przez respondentów były środki miejscowe, głównie na bazie konopi (73,13%), i suplementy diety, głównie ziołowe (71,64%). Najważniejszym powodem, dla którego pacjenci z łuszczycą zdecydowali się na CAM, była ciekawość (34,33%), a ponadto dobre recenzje produktów oraz nieskuteczność konwencjonalnego leczenia. Najczęściej zgłaszanym źródłem wiedzy o CAM był Internet (49,25%). Większość respondentów miesięcznie wydawała na CAM średnio mniej niż 100 zł (58,2%) i była bardzo niezadowolona z efektów (56,7%). Wydaje się, że zastosowanie CAM nie zależy od płci, współwystępowania łuszczycowego zapalenia stawów, rodzinnej historii łuszczycy, wieku i czasu trwania choroby.

Pacjenci z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów dość często korzystają z medycyny komplementarnej i alternatywnej. Lekarze powinni pamiętać o tym fakcie i pytać o zastosowanie CAM w wywiadach.

Pełna treść artykułu: Aleksandra Wnuk-Kłosińska, Ewelina Bielanowska, Zygmunt Adamski, Rafał Czajkowski, Dorota Jenerowicz. The use of complementary and alternative medicine by patients suffering from psoriasis and psoriatic arthritis. Adv Dermatol Allergol 2021; 38 (3): 421-426.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe