Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroby układu pokarmowego i wątroby na kongresie Top Medical Trends

Udostępnij:
Schorzenia wątroby, zespół jelita drażliwego, eradykacja Helicobacter pylori i przygotowanie do kolonoskopii to kwestie gastroenterologiczne, które omówią specjaliści podczas Top Medical Trends 2024. Sesja chorób układu pokarmowego i wątroby odbędzie się drugiego dnia kongresu, pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej.
Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, infekcje wirusowe, wpływ przyjmowanych leków powodują, że schorzenia wątroby są jednymi z większych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Wykład „Choroby wątroby – o czym się mówi” prof. dr. hab. n. med. Marka Hartleba zainauguruje sesję o godz. 9.00.

Szacuje się, że 10–15 proc. ludzi na świecie cierpi na zespół jelita drażliwego (IBS). Choroba wiąże się z powtarzającym się bólem w jamie brzusznej i dyskomfortem wynikającym z zaburzeń pracy jelit i ich nadreaktywności. O kompleksowej terapii IBS i użyciu w niej eubiotyku, probiotyku oraz prebiotyku opowie prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska.

W przypadku podejrzenia raka jelita grubego czy krwawień z przewodu pokarmowego, a także w ramach badań przesiewowych wykonywane jest endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia. Jak dobrze przygotować pacjenta do tego badania? Na to pytanie odpowie lek. Arkadiusz Bednarczuk.

Ostatni wykład poświęcony będzie eradykacji Helicobacter pylori i elementom, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Warto przypomnieć, że infekcja H. pylori jest jednym z najczęstszych przewlekłych zakażeń bakteryjnych u ludzi, dotyczącym ok. 4,4 mld osób na świecie. Ocenia się, że w Polsce infekcja dotyczy aż 66,9 proc. populacji. Helicobacter pylori jest bakterią patogenną, powodującą rozwój zapalenia żołądka u każdego zakażonego, a u części z nich choroby wrzodowej, chłoniaka MALT lub raka żołądka.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem kongresu i do rejestracji!

SPRAWDŹ PROGRAM


REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.