Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Dr Folwarski: Co warto wiedzieć o niedożywieniu ►

Udostępnij:
Wczesne reagowanie na niedożywienie pacjentów jest moim zdaniem jednym z najważniejszych obowiązków podstawowej opieki zdrowotnej. Jeszcze ważniejsze jest zapobieganie niedożywieniu, a jeśli nie jest to już możliwe, należy zadbać, żeby chory interwencję żywieniową otrzymał jak najwcześniej – wyjaśnia dr n. med. Marcin Folwarski.
Jedna trzecia chorych trafiających do szpitala jest w stanie niedożywienia, znaczna część także opuszcza szpital niedożywiona. Z tego powodu będą oni mieli gorsze wyniki leczenia, dłuższe pobyty w szpitalu, wyższą śmiertelność, do tego wiele powikłań, jeżeli będziemy dopuszczać do tego, że chorzy staną się skrajnie niedożywieni – mówi dr n. med. Marcin Folwarski z Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładu Żywienia Klinicznego i Dietetyki.

Utrata masy ciała jest klasycznym objawem niedożywienia, oprócz tego np. informacja uzyskana od chorego, że mniej je. Nie trzeba być dietetykiem, żeby określić duże zmiany w przyjmowaniu ilości posiłków, bo u większości chorych będą to znaczące redukcje.

– Należy również mieć na uwadze pacjentów ze szczególnym ryzykiem niedożywienia, np. osoby z chorobami neurologicznymi, otępiennymi, po udarach. Ci chorzy rozwijają np. dysfagię neurogenną. Osoby w wieku podeszłym, u których często rozwijają się przejściowe zaburzenia połykania, będą w grupie ryzyka niedożywienia. Praktycznie wszyscy pacjenci onkologiczni wymagają wsparcia żywieniowego – przypomina specjalista.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z dr. Marcinem Folwarskim.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.