Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Antosik-Wójcińska o diagnostyce i leczeniu depresji w gabinecie POZ ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Podczas XVII Kongresu Top Medical Trends prof. dr hab. n. med. Anna Antosik-Wójcińska powie o tym, dlaczego tak ważne są diagnostyka i leczenie pacjentów z depresją przez lekarzy rodzinnych. Wskaże też, co decyduje o trafnym rozpoznaniu i optymalnym doborze terapii.
Depresja w ostatniej dekadzie stała się ogromnym problemem społecznym. Rośnie epidemiologia. – Mamy coraz więcej zachorowań, ale też coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy. W gabinecie POZ można zaobserwować wiele dolegliwości, w tym somatycznych, które mogą wskazywać na depresję. Dlatego tak ważne jest, żeby lekarze POZ umieli rozgraniczyć, kiedy mamy do czynienia z depresją – mówi prof. Anna Antosik-Wójcińska, kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Psychiatra przekonuje, że lekarz rodzinny może i powinien leczyć depresję. Wybór leków nie jest jednak łatwą kwestią. Dobór terapii będzie również omawiany podczas wykładu „Czy czeka nas pandemia depresji? Kieszonkowy przewodnik, jak skutecznie i bezpiecznie leczyć depresję w POZ” na zbliżającym się kongresie Top Medical Trends.

Ważną kwestią jest też decyzja, kiedy pacjenta prowadzić samodzielnie, a w jakiej sytuacji skierować do psychiatry. – Większość przypadków depresji powinna być leczona w praktyce lekarza POZ, ponieważ jest to najłatwiejsze, poszerzamy pacjentowi dostęp do świadczeń, które pomogą mu wrócić do normalnego funkcjonowania. Poza tym, wciąż istnieje stygmatyzacja osób chorujących psychicznie. Dla części pacjentów barierą nie do pokonania jest pójście do psychiatry. Lekarz rodzinny jest najczęściej osobą zaufaną – przekonuje prof. Anna Antosik-Wójcińska.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.