Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Prof. Jaguszewski: Tylko osiąganie celów terapeutycznych pozwala obniżyć ryzyko S-N ►

Udostępnij:
– Nie osiągamy celów terapeutycznych, bo nie leczymy w sposób optymalny, taki jaki jest zalecany w wytycznych. A chorzy po zawale serca mają ekstremalnie wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe – mówi prof. Miłosz Jaguszewski.
– Osoby po ostrym zespole wieńcowym mają proces miażdżycowy właściwie w całym drzewie wieńcowym. To, że pacjent ma implantowany stent, nie eleminuje całkowicie problemu. Tylko osiągnięcie celów terapeutycznych wyznaczonych w wytycznych pozwala nam na obniżenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, czyli zawałów serca, udarów, zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych – zauważa prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Krążenia Płucnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Program B.101 pozwalający na leczenie m.in. chorych bardzo wysokiego ryzyka inhibitorami PCSK9 został niedawno rozszerzony, Dzięki temu mogą w nim uczestniczyć również pacjenci, którzy przeszli zawał do dwóch lat wstecz. Niestety, wciąż kierowanych jest do niego za mało chorych.

– Lekarze albo nie mają wiedzy, albo boją się kierować pacjentów do ośrodków, które ten program prowadzą. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku program jest wykorzystywany w bardzo małym procencie, tylko i wyłącznie, jeżeli znajdziemy odpowiednich pacjentów u nas, wewnętrznie. Natomiast nie trafiają do nas z mniejszych ośrodków. Jeżeli chory po zawale serca nie osiąga celu terapeutycznego na statynie i ezetymibie, powinien być kierowany do programu B.101 – wyjaśnia prof. Jaguszewski.

Ekspert uważa, że teraz, po rozszerzeniu programu, należy się skupić na edukacji pacjentów, a także lekarzy POZ, kardiologów, internistów, którzy prowadzą pacjentów po zawale serca.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z prof. Jaguszewskim.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.