Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Skrzypulec-Plinta: Szybka diagnoza PCOS pozwoli zapobiec problemom z płodnością ►

Udostępnij:
W swoim wykładzie, który zostanie wygłoszony podczas XVII Kongresu Top Medical Trends, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta poruszy problem prawidłowej diagnostyki zespołu policystycznych jajników i tego, dlaczego lekarz rodzinny powinien leczyć pacjentki z tym schorzeniem.
Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, podczas Top Medical Trends w trakcie wykładu „Czego jeszcze nie wiemy o PCOS” omówi problem diagnostyki i leczenia zespołu policystycznych jajników.

Ekspertka podkreśla, że w wykładzie przedstawi, jak istotne jest szybkie postawienie diagnozy w przypadku zespołu policystycznych jajników, jak ważne w życiu młodej kobiety jest to, żeby lekarze potrafili dobrze leczyć, a także, żeby objawy związane z policystycznymi jajnikami, takie jak trądzik, otyłość, łysienie, można było dobrze diagnozować.

Chodzi o zachowanie płodności kobiety
– W dobrej diagnostyce i terapii chodzi o to, żeby PCOS nie wpływało na płodność kobiety i nie miało konsekwencji w postaci zespołu metabolicznego – wskazuje prof. Skrzypulec-Plinta.

– Rola lekarza rodzinnego w prowadzeniu pacjentki z tym zespołem jest nie do przecenienia, ponieważ dobre rozpoznanie i leczenie chorej powinno odbywać się przez zespół interdyscyplinarny, w którego gronie oprócz ginekologa i lekarza pediatry niezbędny jest lekarz rodzinny. To jego rolą jest dobre zdiagnozowanie gospodarki węglowodanowej, insulinooporność, po to, żeby konsekwencjami dobrego leczenia były prawidłowo prowadzona ciąża i udany poród, bo przecież o to wszystkim chodzi – zaznacza specjalistka.

Słuchacze będą mogli również zapoznać się z przypadkiem pacjentki, która była źle zdiagnozowana, i usłyszeć, jakie były implikacje kliniczne.

Zapraszamy do obejrzenia całej wypowiedzi.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.