Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Temat przewodni: Ginekologia ►

Udostępnij:
Jak dobrze dobrać antykoncepcję hormonalną, pacjent transpłciowy w gabinecie lekarskim oraz rola prasteronu w terapii atrofii urogenitalnej – to tematy sesji ginekologicznej, które wybrała jej przewodnicząca prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wykład „Codzienna czy niecodzienna? Z estrogenem czy bez? Jak dobrze dobrać antykoncepcję hormonalną?” przygotuje prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta. – Postaram się temat ująć kompleksowo, poczynając od tego, jaką stosujemy dawkę. Zajmę się też zagadnieniem, dla kogo jest właściwa terapia niecodzienna, a dlaczego niektóre pacjentki muszą przyjmować ją codziennie. Postaram się też odpowiedzieć na pytanie: czy lepsza jest terapia estrogenowo-progesteronowa, czy może progesteronowa? Następnie pochylimy się nad systemami wewnątrzmacicznymi – zapowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Wykład „Pacjent transpłciowy w gabinecie lekarskim”, który wygłosi dr n. med. Katarzyna Zborowska, został opracowany z myślą o lekarzach wszystkich specjalizacji. Wyjaśnia bowiem podstawowe zagadnienia tego wciąż nie dość poznanego problemu zdrowotnego. Wiadomo, że polega na rozbieżności pomiędzy płcią metrykalną a odczuwaniem swojej tożsamości płciowej.

– Jeśli pacjent czy pacjentka przejdą procedurę związaną ze swoją transpłciowością, to na końcu zostaje terapia hormonalna. My, lekarze, przede wszystkim musimy umieć rozmawiać, ale też i przeprowadzić pacjentów przez tę terapię. Warto też powiedzieć, na co zwrócić uwagę prowadząc ich po zmianie płci – mówi prof. Skrzypulec-Plinta.

Trzecią prelekcją w sesji ginekologicznej TMT będzie „Atrofia urogenitalna – rola prasteronu”, którą przygotuje prof. Maciej Wilczak. Wykład poświęcony będzie zaburzeniom związanym z okresem menopauzy, ale ze szczególnym zwróceniem uwagi na atrofię pochwy. Ekspert opowie o możliwościach wykorzystania prasteronu, czyli leku o intrakrynnym działaniu.Więcej o zasygnalizowanych problemach uczestnicy dowiedzą się w trakcie Top Medical Trends 2022.

PROGRAM i REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.