Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Temat przewodni: Kardiologia ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 09.03.2022
 
 
Sesja kardiologiczna zainauguruje Top Medical Trends 2022. Została zaplanowana aż na dwie godziny, bo tematów ważnych w tym obszarze jest dużo. Co znalazło się w programie sesji? – mówi jej przewodniczący prof. Marcin Grabowski.
– Kardiologia rozwija się wielokierunkowo, a dziedziną, w której jest najwięcej innowacyjnosci, to urządzenia stosowane w elektroterapii – nowoczesne defibrylatory, stymulatory resynchronizujące, wyposażone w bardzo rozbudowane algorytmy decyzyjne. Dzisiaj to nie tylko możliwość zastosowania terapii, ale możliwość przeanalizowania przez urządzenie sytuacji pacjenta i podjęcie przez samo urządzenie decyzji terapeutycznej. Temat ten rozwinę w wykładzie „Innowacyjne urządzenia w elektroterapii zaburzeń rytmu i niewydolności serca” – zapowiada prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innowacyjność nie omija farmakoterapii. Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przedstawi możliwości nowoczesnej terapii. Pozwala ona nie tylko na optymalne leczenie, ale daje też możliwość leczenia przyczynowego, a nawet odwracania niekorzystnej przebudowy mięśnia sercowego, np. u chorych z niewydolnością serca.

Z kolei prof. Piotr Jankowski będzie mówił o prewencji wtórnej chorób układu krążenia, która wpisuje się w nowoczesne postępowanie. – Niektóre polskie doświadczenia w tej dziedzinie są innowacyjne w skali światowej. Mamy pierwsze wyniki programu KOS-zawał, które pokazują, że pacjenci po skutecznych interwencjach w fazie ostrej zawału serca dalej lepiej rokują dzięki zaplanowanemu programowi opieki koordynowanej – zauważa prof. Grabowski.

– Prof. Jacek Legutko przedstawi kolejny gorący temat: „Dławica piersiowa bez zwężeń tętnic wieńcowych”. Mamy pacjentów z krytycznymi zmianami, typowym przebiegiem choroby wieńcowej. Z drugiej strony wielu chorych może mieć inną etiologię dolegliwości dławicowych niż miażdżyca w głównych tętnicach wieńcowych. Dzięki nowym technologiom diagnostycznym coraz więcej wiemy na temat dysfunkcji śródbłonka, problemów z mikrokrążeniem – mówi prof. Grabowski.

– Ostatnią prezentację w sesji kardiologicznej przedstawi prof. Piotr Hoffman, były prezes PTK, który omówi szeroki temat, jakim jest kontinuum sercowo-naczyniowe – od czynnika ryzyka, czyli nadciśnienia tętniczego, po niewydolność serca. Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj skutecznie lecząc pacjentów na nadciśnienie tętnicze, z pierwszymi objawami dysfunkcji lewej komory, możemy spowolnić, zahamować, a wręcz nawet odwrócić niekorzystną przebudowę mięśnia sercowego i wręcz uniknąć rozwoju pełnoobjawowej NS – zauważa prof. Grabowski.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z prof. Marcinem Grabowskim.Więcej o zasygnalizowanych problemach uczestnicy dowiedzą się w trakcie Top Medical Trends 2022.

PROGRAM i REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.