Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum prywatne

Top Medical Trends 2022: Dr Kamila Ludwikowska przedstawia aktualną wiedzę o PIMS ►

Autor: Iwona Konarska |Data: 28.03.2022
 
 
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci był tematem wykładu współautorki pierwszej w Polsce bazy dzieci z zespołem powikłań pocovidowych.
Podwaliną bazy stworzonej z dr Magdaleną Okarską-Napierałą był analogiczny projekt sprzed pandemii COVID-19, dotyczący choroby Kawasakiego. – Kiedy natomiast tylko pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące zespołu PIMS, szybko zorientowałyśmy się, że trzeba uruchomić nieplanowaną, nową bazę – mówi dr Kamila Ludwikowska.

Są to przeważnie dzieci w wieku szkolnym, mają najczęściej osiem–dziewięć lat. To jest jedna z tych cech, które odróżniają tę chorobę od choroby Kawasakiego. Przeanalizowano wstępne wyniki, po najliczniejszej fali przypadków PIMS, czyli tej na przełomie lat 2020/2021. Udało się wykazać, że choć mediana wieku wynosi 8–9 lat, to ryzyko zachorowania nastoletnich chłopców jest większe niż w innych grupach wiekowych. W trakcie kolejnych fal COVID-19 obserwowano proporcjonalnie nieco mniej przypadków PIMS niż po tej pierwszej, prawdziwej polskiej fali jesiennej z 2020 roku. Nadal jednak jest to realny problem.

Ekspertka odpowiada na pytanie, jak wygląda życie po PIMS, a także przedstawia optymistyczną skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 u dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia komentarza zarejestrowanego po sesji, w trakcie której swoją analizę przedstawiła dr Kamila Ludwikowska.Przewodniczącą sesji pt. „Post-COVID” była prof. Agnieszka Słowik.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.