Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Adenowirus podtypu 41F prawdopodobną przyczyną fali ostrego zapalenia wątroby u dzieci

Źródło: Dhawan A, Vimalesvaran S Hunting down the cause of acute hepatitis in children Lancet. 2022 Jun 9;S0140-6736(22)00946-1. doi: 10.1016/S0140-6736(22)00946-1
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 06.07.2022
 
 
W 2022 roku do 16 maja odnotowano w Wielkiej Brytanii nagły wzrost przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci w wieku poniżej 16 lat, przy czym 11 z nich wymagało przeszczepu wątroby.
Obecnie liczba zachorowań spada, nie zgłoszono też żadnych zgonów. Zespół naukowców z King's College Hospital NHS Trust, który stwierdził podobieństwo objawów i przebiegu choroby, postanowił zbadać jej przyczyny.

Przeprowadzone badania epidemiologiczne i laboratoryjne pozwoliły określić, że w 72 proc. przypadków zidentyfikowano ten sam podtyp 41F adenowirusa. Naukowcy po przeanalizowaniu danych odkryli również, że od listopada 2021 r. nastąpił czterokrotny wzrost infekcji adenowirusem w porównaniu z okresem przed pandemią i samej pandemii.

Jak stwierdzili, jest to związane z długotrwałymi okresami kwarantanny i brakiem narażenia małych dzieci na typowe dziecięce infekcje wirusowe podczas pandemii, co sugeruje, że nastąpiła zmiana w odpowiedzi gospodarza na infekcję lub nietypowa podatność na nowy wariant powszechnie występującego wirusa.

W trakcie badania usuniętej przy transplantacji wątroby oraz materiału z biopsji wątroby chorych dzieci stwierdzono niespecyficzny wzór łagodnego uszkodzenia komórek wątrobowych różnego stopnia aż po martwicę wątroby włącznie. Jednak nie odkryto adenowirusa w hepatocytach. Klinicyści sądzą, że uszkodzenie to może być wtórne w stosunku do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej układu odpornościowego wątroby.

Zjawisko to jest znane i obserwowane u dzieci z ostrą niewydolnością wątroby o nieznanej przyczynie.

Mimo tych niejednoznacznych wyników badań wiele wskazuje na nieprawidłową odpowiedź na znany podtyp adenowirusa. Konieczne są dalsze badania, by doprowadzić do pełnej identyfikacji przyczyny schorzenia i zarazem zidentyfikować dzieci z dysregulacją układu immunologicznego, które mogłyby zareagować na immunosupresję, unikając w ten sposób przeszczepu wątroby.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.