Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Amerykanie zaktualizowali rekomendacje badań przesiewowych w kierunku HCV

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.03.2020
 
 
Amerykańskie Słuzby ds Prewencji (USPSTF) rozszerzyły swoje rekomendacje badań przesiewowych w kierunku HCV na osoby dorosłe w wieku 18-79 lat, w tym kobiety w ciąży, które wcześniej nie chorowały.
Zdaniem służb, takie podejście przyniesienie korzyści badanym oraz rozwieje wątpliwości ubezpieczycieli.

Rekomendacje rozszerzają te z 2013 roku, które wskazywały, że badania przesiewowe powinny objąć osoby urodzone w latach 1945-1965 z okresowym screeningiem w grupach ryzyka.

Jak tłumaczy lider grupy ekspertów Douglas K. Owens, HCV jest przyczyną większej liczby zgonów niż 60 głównych rodzajów infekcji liczonych razem. Wśród przyczyn zmiany rekomendacji autorzywymieniają3,8-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu ostatniej dekady, rozpoznawanych w przeważającej mierze dlatego, że wzrosło wykorzystanie leków w zastrzykach oraz poprawił się monitoring schorzenia. Jak wskazują eksperci to właśnie zastrzyki powodują największe ryzyko zachorowania.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe