SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Badania potwierdzają - zabiegi bariatryczne zmniejszają ryzyko wystąpienia raka u kobiet
 
Działy: Aktualności
Chirurgia bariatryczna wykazała obniżenie ryzyka zachorowalności na raka związanego oraz niezwiązanego z otyłością u poważnie otyłych kobiet. Jednakże , co ciekawe, podobne korzyści zabiegów bariatrycznych nie zostały zaobserwowane u mężczyzn.
Po średnim okresie obserwacji, wynoszącym 3,5 roku, kobiety które przeszły zabieg bariatryczny, miały 33% mniejsze ryzyko rozwoju raka niezwiązanego z otyłością w okresie obserwacji niż grupa kontrolna (P<001)
Natomiast nowotwory związane z otyłością, to między innymi rak trzustki, którego ryzyko zmniejszyło się o 54%, rak piersi po menopauzie -52%, rak endometrium- 50%
Dla mężczyzn nie stwierdzono istotnych statystycznie zmniejszeń ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową, ale jak wyjaśniają autorzy przeprowadzonych badań, mężczyźni najczęściej umierają na raka płuc oraz gruczołu krokowego, z których żaden nie jest związany z otyłością.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe