GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Badanie na krew utajoną w kale

Źródło: www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(19)41243-2/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.11.2019
 
 
Badanie na krew utajoną w kale jest proste do wykonania i tanie, dzięki czemu znalazło zastosowanie jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Wątpliwości budzi jednak jego czułość i swoistość, będące ekwiwalentem skuteczności. To, jak zmieniają się wymienione parametry w zależności od wieku i płci, ocenia metaanaliza, która ukazała się na łamach prestiżowego czasopisma Gastroenterology.
Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec obliczył czułość i swoistość, a także wykrytą liczbę nowotworów, zaawansowanych gruczolaków i pozytywne wyniki testu przy progach dodatnich (hemoglobina na gram kału) wynoszących ≤10 μg/g, 10 do ≤ 20 μg/g, 20 do ≤30 μg/g, i > 30 μg/g. Przeanalizowano także wyniki w zależności od płci pacjenta i jego wieku. Metaanaliza objęła aż 46 badań z udziałem 2,4 miliona osób i 6478 wykrytymi nowotworami.

Okazało się, że czułość wykrywania raka jelita grubego (CRC) wzrosła z 69% przy progach wynoszących >10 μg/g i ≤20 μg/g do 80% przy progach ≤10 μg/g. Przy tych wartościach progowych czułość wykrywania zaawansowanych gruczolaków wzrosła z 21% do 31%, podczas gdy swoistość zmniejszyła się z 94% do 91%. Autorzy podają, że w trzech badaniach stratyfikowanych według płci czułość wykrywania raka jelita grubego wynosiła 77% u mężczyzn i 81% u kobiet, jednak powyższa różnica okazała się nieistotna statystycznie (p=0,68). Z kolei w trzech innych badaniach stratyfikowanych według grup wiekowych czułość wykrywania wspomnianego nowotworu wynosiła 85% dla osób w wieku 50–59 lat i 73% dla osób w wieku 60–69 lat (p=0,10).

Pokazano zatem, że czułość i swoistość wykrywania różnią się w zależności od dodatniej wartości odcięcia. Według autorów niezbędne są jednak dalsze badania w celu precyzyjnego ustalenia progów odcięcia dla każdej podgrupy wiekowej i płci, co pozwoliłoby na zwiększenie czułości i swoistości testu.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe