Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Brak charakterystycznych odchyleń w składzie mikrobioty u osób z IBS

Źródło: https://gut.bmj.com/content/early/2019/10/10/gutjnl-2019-318717
Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.10.2019
 
 
Tagi: IBS, mikrobiota
Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego (IBS) może cierpieć nawet do 15% populacji. Etiopatogeneza schorzenia nie została w pełni wyjaśniona, choć część danych sugeruje, że do wystąpienia IBS predysponuje określona mikrobiota jelitowa.
Odmienne dane płyną z prestiżowego czasopisma The Gut, gdzie niedawno opublikowano wyniki badania zespołu naukowców ze Szwecji i Australii. Do udziału w badaniu zaproszono 3556 losowo wybranych dorosłych osób i zbadano je, według IV Kryteriów Rzymskich, pod kątem występowania zespołu jelita drażliwego; oprócz tego 745 osób przeszło kolonoskopię, sekwencjonowanie 16S rRNA przeprowadzono na próbkach z biopsji esicy od 376 reprezentatywnych osób (63 przypadki IBS) i próbkach kału od 185 osób (32 przypadki IBS).

Wśród osób z zespołem jelita drażliwego mikrobiota jelitowa okazała się bardziej niejednorodna, poza tym nie wykazano istotnych różnic w porównaniu do osób zdrowych, nie zidentyfikowano też bakterii, których obecność mogłaby stanowić jakikolwiek marker choroby. Wpływ na skład mikrobioty u poszczególnych osób mają za to czynniki takie jak masa ciała oraz samoocena stanu zdrowia. Wraz ze wzrostem BMI i spadkiem oceny swojego stanu zdrowia spada różnorodność mikrobioty jelitowej.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe