Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Celiakia jest często kameleonem

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.06.2021
 
 
Badania przesiewowe prowadzone wśród dzieci sugerują, że celiakia staje się coraz bardziej powszechna.
W ramach badania CELI SCREEN naukowcy przebadali 7760 dzieci w wieku szkolnym w ośmiu prowincjach Włoch. Dane, zaprezentowane na VI Światowym Kongresie Gastroenterologii Dziecięcej, Hepatologii i Żywienia, sugerują, że częstotliwość występowania celiakii prawie podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat z około 1,0% do 1,6%. Porównywano występowanie zarejestrowane w obecnym badaniu z zarejestrowanym w latach 90. w badaniu przesiewowym tej samej populacji.

Przyczyny wzrostu liczby przypadków pozostają niejasne. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy kluczowe czynniki środowiskowe, takie jak skład mikroflory, harmonogram szczepień, infekcje i stosowanie antybiotyków, mogły wpłynąć na równowagę odpowiedzi immunologicznej w ostatnich dziesięcioleciach. Dzieci w badaniu CELI SCREEN były badane dwuetapowo – było to badanie krwi z opuszka palca w celu określenia obecności genów predysponujących HLA, a następnie oznaczenia całkowitej surowicy IgA i anty-transglutaminazy IgA u dzieci HLA-dodatnich.

Rozpoznanie celiakii potwierdzono za pomocą kryteriów Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN). Możliwe, że częstość występowania celiakii odnotowana w przeszłości była niedoszacowana ze względu na stosowane wtedy testy serologiczne. Jednak nawet po wprowadzeniu korekty stwierdzono, że częstość występowania celiakii podwoiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci (z 0,8 do 1,6%). Zauważono, że bez masowych badań przesiewowych 70% pacjentów z celiakią pozostanie niezdiagnozowanych ze względu na różnorodne objawy kliniczne, co skłoniło badaczy do nazwania jej kameleonem. Uznano, że konieczne jest przyjęcie skutecznej strategii badań przesiewowych w kierunku celiakii w całej Europie, aby zapewnić jak najwcześniejsze diagnozowanie dzieci i szerszej populacji.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe